Ander (SZ): Brněnští zelení odcházejí do opozice

20.10.2010 9:19 | Zprávy

Zastupitelé za Stranu zelených v úterý formálně ustavili svůj klub zastupitelů. Jeho předsedou se stal volební lídr SZ Martin Ander.

Ander (SZ): Brněnští zelení odcházejí do opozice

Zelení se na prvním jednání klubu shodli, že vzhledem k neochotě ostatních politických stran podpořit zastavení příprav na odsun brněnského nádraží budou zelení v příštím volebním období pracovat v opozici.

Zelení se včera sešli se zástupci ČSSD a TOP 09. Na obou schůzkách zaznělo, že na krocích vedoucích k zachování a modernizaci nádraží v centru shodu nalézt nelze. A to ani přesto, že v nedávném rozsáhlém průzkumu pro Brněnský deník Rovnost se 60 % občanů Brna vyjádřilo pro zachování nádraží v centru. Koaliční spolupráce zelených s těmito subjekty je tedy momentálně vyloučena.

Jednání s ODS zelení odmítli z důvodu lživé a nekorektní antikampaně, kterou v posledních týdnech proti zeleným vedl starosta Brna-střed a přední kandidát ODS Libor Šťástka. KDU-ČSL po volbách několikrát deklarovala, že se v koalici se zelenými necítila dobře kvůli odlišnému postoji k odsunu nádraží, proto i zde považujeme jednání o programové shodě v tomto tématu za zbytečná.

Martin Ander, místopředseda SZ, k tomu říká:

„Zelení jsou ochotni podpořit jen takovou koalici, která bude respektovat přání Brňanů zachovat a modernizovat nádraží v centru. Od hlavních politických stran nyní necítíme k takovému kroku ani náznak vůle, proto jsme připraveni pracovat v nastávajícím období v opozici. Budeme i nadále trvat na zachování nádraží v centru a zastavení příprav na výstavbu garáží pod Zelným trhem."

Zelení v končící koalici prosadili zpracování nezávislého posudku, který porovnal výhody a rizika obou konkurenčních variant přestavby železničního uzlu - s nádražím v centru a s nádraží v odsunuté poloze. Závěry analýzy, kterou pro město Brno zpracovala firma CityPlan ve spolupráci s pražskou Dopravní fakultou ČVUT, jasně potvrdily, že zachování a modernizace nádraží v centru je pro cestující i samotné město Brno výhodnější (pohodlnější a rychlejší cestování, nižší finanční náklady). ČSSD a KDU-ČSL se však závěry posudku odmítly řídit a prosazovaly nadále variantu odsunu s argumentem o potřebě rychle požádat o evropské dotace. Dosud však státní investor SŽDC nebyl schopen přípravu projektu dovést do takového stádia, aby mohl o evropské dotace vůbec požádat. Zelení proto dlouhodobě trvají na tom, že utrácení dalších desítek milionů korun za koncepčně špatný projekt musí být zastaveno a otázka podoby rekonstrukce železničního uzlu znovu projednána.

Přestože předvolební průzkumy nedávaly zeleným šanci na vstup do zastupitelstva, zelení v Brně nakonec uspěli. Kromě tří mandátů v Zastupitelstvu města Brna získali ještě 31 mandátů v zastupitelstvech městských částí. Obhájili jsme pozici v městských částech, kde zelení v minulosti působili. Podařilo se nám však poprvé získat i nové zastupitelské mandáty, a to na Brně-sever (2) a ve Starém Lískovci (1).

Více:
Tajemný Onderka: Z ložnic a z koaličních schůzek se důvěrnosti nevynášejí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

20:07 Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…