Pacient s vážnou diagnózou musí mít právo spolurozhodovat o své léčbě, má právo i léčbu odmítnout – to všechno ale na základě přesných a srozumitelných informací. „Musíme tedy usilovat jednak o to, aby lékaři měli více prostoru pro rozhovory s pacienty, jednak podporovat otevřený přístup k nemocem,“ domnívá se kandidátka na senátorku za TOP 09, Stranu zelených a Žít Brno Barbora Antonová.
Pomoci mohou i různé neziskové organizace a aktivity. „Příkladem je například kampaň Měsíc raka, kterou loni vymyslela Lucie Bittalová a v níž letos společně se svými kolegy pokračuji,“ upozorňuje Antonová. Hlavním poselstvím kampaně je výzva ženám, aby nezanedbávaly preventivní gynekologické prohlídky. „Zároveň ale kampaň radí, jak se zachovat v případě, když nemoc propukne, a také jak naložit s posledními týdny života, pokud se nemoc dostane do neléčitelné fáze,“ doplňuje kandidátka na senátorku.
Právě v souvislosti s vážnými nemocemi by Antonová v Senátu ráda znovu otevřela téma užívání marihuany. „Ze své vlastní zkušenosti z léčby na onkologii vím, že velké množství pacientů marihuanu běžně užívá, protože mírní obtíže plynoucí z léčby, zlepšuje chuť k jídlu, uklidňuje a zlepšuje spánek. V současné době je ale u nás naprosto nesmyslná situace, kdy část pacientů s osvíceným, byť otevřeně nepřiznaným souhlasem lékařů užívá v podstatě nelegální látku – a čas od času je jejich jednání dokonce kriminalizováno,“ popisuje Antonová. Léčebné konopí na předpis je velmi těžce dostupné a přemrštěně drahé. Samozřejmě lékař se nemůže zaručit za účinky doma vypěstovaného konopí, ale na druhou stranu by průběžný sběr dat od pacientů mohl otevřít nové možnosti zacházení s touto látkou, která je levná, relativně bezpečná a velmi výrazně zvyšuje kvalitu života pacientů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV