Jako poslanec a člen výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se s problematikou znečištění ovzduší setkávám téměř denně. Vzhledem k tomu, že bydlím na malém městě poblíž Prahy, můžu také každé ráno v podzimních a zimních měsících pozorovat, jak se z komínů rodinných domků valí dým různých barev. V letním období je dále často možné pozorovat kouř z různých zahradních ohňů a ohníčků, který zamořuje celou obec a znepříjemňuje letní venkovní posezení.
Připravovaná nová legislativa by měla toto divoké spalování omezit a umožnit kontrolu toho, co a jak se v domácnostech spaluje. Hlavním cílem připravované novely zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, je právě posílení ochrany ovzduší a lidského zdraví před působením emisí ze zdrojů znečišťování ovzduší, a to zejména prostřednictvím úpravy nových kontrolních pravomocí orgánů ochrany ovzduší, které umožní efektivnější vymáhání zákonem stanovených povinností.
Spalování materiálů v kamnech je v našich domácnostech stále ještě velký problém. Podle odhadů MŽP bude potřeba vyměnit v celé České republice přes 350 tisíc kotlů. Od roku 2022 dle platného zákona o ovzduší již v ČR nebude možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Všechny nové kotle budou muset splňovat nejpřísnější technické a emisní parametry, a pokud nebude v energetickém průkazu budovy vyznačena minimálně třída C, pak bude nutné spolu s výměnou kotle udělat i drobná energetická opatření, jako např. izolace oken a zateplení stropu, sklepa nebo půdy. I na ty ale dotace pamatuje. Z dotace půjdou hradit kromě drobných stavebních úhrad i služby energetického specialisty nebo třeba vypracování projektu.
Maximální náklady na výměnu kotle v jednotlivém případě mohou dosáhnout výše až 150 tisíc Kč. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Z nákladů tak podpora bude činit u kotlů výhradně na uhlí 70 %, u kotlů kombinovaných (uhlí + biomasa) a plynových 75 % a u kotlů výhradně na biomasu a tepelných čerpadel 80 %. Dále pak jsou pětiprocentním bonusem k dotaci zvýhodněny nejvíce znečištěné oblasti ČR.
Finální podobu podmínek pro občany budou ale stanovovat kraje, proto se jednotlivé podmínky v krajích můžou lišit. Občané by se tedy měli obracet přímo na krajské úřady poté, co kraje vyhlásí výzvy pro občany. První výzvy by se měly objevit již letos v podzimních měsících. Představitelé obcí by tedy měli apelovat jak na obyvatele svých obcí a vysvětlit jim výhody, tak na představitele krajů, aby v rámci možností poskytli ty nejlepší podmínky, které by občany k výměně kotlů motivovaly.
Věřím, že nové nastavení podpory formou kotlíkových dotací pomůže k výměně zastaralých kotlů na uhlí i domácnostem sociálně slabších osob, které si nemohou finančně dovolit přejít na nákladnější topení biomasou nebo plynem. Vždyť i nový kotel na uhlí s těmi nejpřísnějšími ekologickými parametry může mít o více než devadesát procent nižší emise škodlivých látek oproti starému.
Psáno pro blog.idnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV