...v březnových dnech roku 1932 v době celosvětové hospodářské krize se proti omezování těžby hnědého uhlí a uzavírání dolů bránili horníci i zaměstnanci jiných profesí vstupem do stávky. V historii je označována jako Velká mostecká stávka. Poslední kapkou pro její vypuknutí bylo propouštění a zavření dolu Humboldt II v Dolním Jiřetíně na Mostecku.
Dnes již tato obec dávno nestojí a tzv. ustoupila právě těžbě hnědého uhlí a výstavbě petrochemickému provozu ChZ v Záluží u Litvínova. Dnes má vyjet, z dolu Centrum shodou okolností stojícího v docela malé blízkosti bývalého vzpomenutého dolu Humboldt II, poslední vytěžený vůz hnědého uhlí. Odbory oznámily vstup do stávky a pracovně ji označily Velká mostecká stávka II a stanovily jasné cíle - zvýšení odměn pro odborové bosse sedící v orgánech těžební společnosti, jejich větší zapojení na volitelná místa již při podzimních volbách do krajského zastupitelstva zejména na kandidátkách tzv. levicových stran ČSSD a KSČM a odchod do důchodu max. v padesáti letech.
Prezident Zeman přislíbil účast na velkém stávkovém shromáždění na Radničním náměstí v Mostě a celá akce je koordinovaná se zpáteční cestou prezidenta ČLR z USA, který má údajně podepsat historicky největší kontrakt na odběr kvalitního hnědého uhlí z dolu Centrum. Údajně vezme Čína celý obsah posledního vytěženého vozíku. Na okopírování to bude stačit a zároveň mají prezidenti podepsat kontrakt na dovoz čínského hnědého uhlí zpět do ČR již od ledna 2017. Přejme konání hornických odborů i prezidentů úspěch, vždyť nejde o nějakého českého Frantu (nebo Honzu?), že? První duben LP roku 2016 se tak pro nás stává historickým mezníkem v porevolučním listopadovém hájení pracovních a občanských práv občanů ČR. Urrrráááááá...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV