Před samotným zahájením sněmu tato přední německá výzkumná instituce uzavřela memoranda o spolupráci s vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které vicepremiér Bělobrádek předsedá, jež by mělo vést k vytvoření Česko-Fraunhoferova fóra pro aplikovaný výzkum v České republice. Memorandum o spolupráci podepsal prezident Fraunhoferovy společnosti Reimund Neugebauer také s českou Akademií věd, kterou zastupovala její předsedkyně Eva Zažímalová. Sněmu se zúčastnili další významní hosté v čele se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem nebo spolkovou ministryní pro vzdělávání a výzkum Johannou Wankou. Oba ve svých projevech ocenili podpis obou memorand a podpořili strategii dalšího sbližování českých vědeckovýzkumných institucí s prestižní Fraunhoferovou společností.
Příslušná memoranda předpokládají, že Česko-Fraunhoferovo fórum v ČR povzbudí celkovou česko-německou spolupráci v aplikovaném výzkumu – mimo jiné tím, že bude monitorovat pokrok při realizaci společných pilotních projektů. Jde o vědecké projekty, na nichž se dohodnou jednotlivé ústavy Fraunhoferovy společnosti s výzkumníky v Česku. V budoucnu by tak v České republice mělo vzniknout Fraunhoferovo projektové centrum.
„Hrajeme ve vědě nejvyšší ligu a rozšiřování spolupráce s Fraunhoferovou společností je toho jasným důkazem. Dohodli jsme se, že budeme s Němci také úzce spolupracovat v rámci vědeckých programů Evropské unie. To považuji za zvlášť důležité. Budeme totiž společně hledat cesty k evropským finančním zdrojům přímo v Bruselu, zatímco stávající doping peněz z evropských fondů do Česka se během několika let skončí,“ řekl Pavel Bělobrádek.
V oblasti aplikovaného výzkumu je Fraunhoferova společnost nejslavnější značkou nejen v Německu, ale v celé Evropě. Do spolupráce s Fraunhoferovou společností se mají na české straně zapojit instituce aplikovaného výzkumu, univerzity i průmyslové firmy.
Česko-Fraunhoferovo fórum v ČR vznikne v rámci strategického dialogu mezi Českem a Německem, který se týká řady oblastí od zahraniční politiky až po boj proti drogám. „Konstatovali jsme, že ze všech pracovních skupin se nejdynamičtěji rozvíjí spolupráce právě v oblasti vědy a výzkumu. S našimi německými partnery se zcela shodujeme, že kvalitní aplikovaný výzkum je základním předpokladem úspěšného hospodářského a průmyslového rozvoje,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my
Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.
Další články z rubriky
14:06 Kolář (TOP 09): Kaja Kallas, Andrius Kubilius a Jozef Síkela. Trio, které má dost politické odvahy
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování pro novou Evropskou komisi.
- 13:08 Ministr Kulhánek: Škody už přesáhly 57 miliard korun
- 12:01 Krutílek (ODS): Hlasoval jsem pro novou komisi, abych ji mohl ovlivňovat
- 11:05 Niedermayer (TOP 09): Ursula von der Leyenová zmínila Havla. Můj hlas získala
- 10:02 Knotek (ANO): Patrioti pro Evropu jsou jedinou skutečnou reálnou opozicí bojující za občany
- 9:03 Vondra (ODS): Evropská komise schválena. Zdržel jsem se hlasování