Před samotným zahájením sněmu tato přední německá výzkumná instituce uzavřela memoranda o spolupráci s vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které vicepremiér Bělobrádek předsedá, jež by mělo vést k vytvoření Česko-Fraunhoferova fóra pro aplikovaný výzkum v České republice. Memorandum o spolupráci podepsal prezident Fraunhoferovy společnosti Reimund Neugebauer také s českou Akademií věd, kterou zastupovala její předsedkyně Eva Zažímalová. Sněmu se zúčastnili další významní hosté v čele se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem nebo spolkovou ministryní pro vzdělávání a výzkum Johannou Wankou. Oba ve svých projevech ocenili podpis obou memorand a podpořili strategii dalšího sbližování českých vědeckovýzkumných institucí s prestižní Fraunhoferovou společností.
Příslušná memoranda předpokládají, že Česko-Fraunhoferovo fórum v ČR povzbudí celkovou česko-německou spolupráci v aplikovaném výzkumu – mimo jiné tím, že bude monitorovat pokrok při realizaci společných pilotních projektů. Jde o vědecké projekty, na nichž se dohodnou jednotlivé ústavy Fraunhoferovy společnosti s výzkumníky v Česku. V budoucnu by tak v České republice mělo vzniknout Fraunhoferovo projektové centrum.
„Hrajeme ve vědě nejvyšší ligu a rozšiřování spolupráce s Fraunhoferovou společností je toho jasným důkazem. Dohodli jsme se, že budeme s Němci také úzce spolupracovat v rámci vědeckých programů Evropské unie. To považuji za zvlášť důležité. Budeme totiž společně hledat cesty k evropským finančním zdrojům přímo v Bruselu, zatímco stávající doping peněz z evropských fondů do Česka se během několika let skončí,“ řekl Pavel Bělobrádek.
V oblasti aplikovaného výzkumu je Fraunhoferova společnost nejslavnější značkou nejen v Německu, ale v celé Evropě. Do spolupráce s Fraunhoferovou společností se mají na české straně zapojit instituce aplikovaného výzkumu, univerzity i průmyslové firmy.
Česko-Fraunhoferovo fórum v ČR vznikne v rámci strategického dialogu mezi Českem a Německem, který se týká řady oblastí od zahraniční politiky až po boj proti drogám. „Konstatovali jsme, že ze všech pracovních skupin se nejdynamičtěji rozvíjí spolupráce právě v oblasti vědy a výzkumu. S našimi německými partnery se zcela shodujeme, že kvalitní aplikovaný výzkum je základním předpokladem úspěšného hospodářského a průmyslového rozvoje,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
bydlení
Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...
Další články z rubriky
16:04 Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání vlády.
- 15:06 Schillerová (ANO): Mimořádná schůze k odvolání Markéty Pekarové Adamové
- 14:06 Kolář (TOP 09): Kaja Kallas, Andrius Kubilius a Jozef Síkela. Trio, které má dost politické odvahy
- 13:08 Ministr Kulhánek: Škody už přesáhly 57 miliard korun
- 12:01 Krutílek (ODS): Hlasoval jsem pro novou komisi, abych ji mohl ovlivňovat
- 11:05 Niedermayer (TOP 09): Ursula von der Leyenová zmínila Havla. Můj hlas získala