Nedávno jsem se dozvěděl, že právě bioodpad tvoří v Česku složku komunálního odpadu až z 50 %! Přitom se dá v podstatě zcela využít. Kompostováním, popř. k výrobě bioplynu. Takto zbytečně končí ve spalovnách, nebo na skládkách. Nejekologičtější je, když na zahradě mají lidé kompost či kompostér, ač to dávno není zvykem.
S plasty to je jinak. Těch vytříděných se k recyklaci využije jen menší část. Nejcennější jsou PET lahve. Těch se vytřídí jen část a všechny se na recyklaci nevyužijí. Navíc se z nich nové u nás moc nevyrábějí. Proto se zvažuje, po vzoru některých států, zavést jejich zálohování. Ubyde jejich pohazování v přírodě, méně končí v komunálním odpadu a méně se jich potom musí vyrobit. Navíc je tento systém v souladu s cirkulární ekonomikou.
Cestou je i zavádění zálohovaných vratných kelímku na kávu, na pivo na fotbale, nebo na svařák na trzích. Méně jednorázových obalů znamená i méně odpadů. I zdánlivé drobnosti pomohou přírodě i nám všem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV