Berdychová: Rychnovský zámek a galerie bez bariér, zpřístupnění usnadní nový výtah

23.12.2023 6:03 | Tisková zpráva

Královéhradecký kraj přispěje 2,5 milionu korun na vybudování výtahu v prostorách zámku v Rychnově nad Kněžnou.

Berdychová: Rychnovský zámek a galerie bez bariér, zpřístupnění usnadní nový výtah
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

Novodobá vestavba výtahu zásadně napomůže k zpřístupnění zámku a také výstavních prostor a expozice Muzea a galerie Orlických hor sídlícího v jeho druhém patře. Celkové náklady na výstavbu výtahu, bezbariérových toalet a další stavební úpravy činí bezmála pět milionů korun. První návštěvníci se výtahem svezou už v létě příštího roku.

„Poptávka po návštěvě rychnovského zámku osobami se sníženou pohyblivostí v posledních letech stoupá, a to i v souvislosti s tamním sídlem Muzea a galerie Orlických hor. Nynější přístup do muzea po točitém betonovém schodišti je zcela nedostupný pro tělesně hendikepované návštěvníky a velmi obtížně přístupný pro seniory, kteří tvoří nejpočetnější návštěvnickou skupinu. Vybudování výtahu je tudíž naprosto zásadní pro zpřístupnění památky a galerie pro všechny zájemce,“ řekla náměstkyně pro oblast kultury a cestovního ruchu Martina Berdychová.

Výtah do druhého patra s kapacitou až osm osob vznikne v místě stávajícího betonového točitého schodiště. Součástí projektu je také výstavba bezbariérových toalet v přízemí zámku, nového požárně bezpečnostního řešení včetně signalizace a elektroinstalace či truhlářské práce. Bezbariérový vstup využijí hlavně imobilní návštěvníci, senioři nebo maminky s malými dětmi, ale přístupný bude i pro běžné návštěvníky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Obezita u dětí

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, nejste zastánkyně změny stravování dětí ve školách. Zajímalo by mě, jak byste vy a ANO přistupovali k problému, že je čím dál víc obézních dětí? Nebo byste to vůbec neřešili a nechali to primárně na rodičích?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Budeme podporovat bohatnutí zemědělců z jižní Ameriky?

11:01 Vích (SPD) Budeme podporovat bohatnutí zemědělců z jižní Ameriky?

Dohoda o zóně volného obchodu s MERCOSURem pod taktovkou vedení EU je „na spadnutí”. Jako obvykle pr…