„Informace, že otrava Bečvy může pocházet z bývalého areálu rožnovské Tesly jsem dostal už tři dny po činu, následně je zveřejnila i policie. Je samozřejmě problematické, že vyšetřování trvá tak dlouho, ale na druhou stranu je dobře, že došlo k nějakému posunu,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg.
U prvního z trestných činů je základní trestní sazba až tři roky nebo zákaz činnosti, v případě trvalého nebo dlouhodobého poškození složky životního prostředí nebo porušení zákonem dané profesní povinnosti až pět let. U ohrožení chráněnými druhy jsou sazby obdobné. Právnické osobě navíc hrozí zákaz činnosti.
„Před dvěma týdny jsem se připojil k aktivitě místních spolků a rybářů, které podaly žádost na Českou inspekci životního prostředí o zahájení řízení podle zákona o ekologické újmě. To zajistí, že pokud bude pachatel usvědčen, hrozí mu nejen výše zmíněné tresty, ale také bude muset uhradit náklady na uvedení řeky do co nejpůvodnějšího stavu, tedy například vysazení ryb,“ vysvětlil Michal Berg. Podle něj tak občanské spolky suplují nekvalitní práci inspekce. „Inspekce tohle úplně opomenula, peníze na nápravu by po pachateli nebylo možné vymáhat a vše by musel zaplatit stát, případně rybáři ze svého,“ upřesnil.
I tak jsou ale zákony o ekologické újmě i pravidla, která nás chrání před dalšími otravami nedostatečné. Podepište petici www.spravedlnostprobecvu.cz, abychom nejen našli pachatele, ale dokázali změnit zákony natolik, aby se podobné havárie už neopakovaly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.