Berg (Zelení): Uprchlíci se z logiky věci hromadí ve velkých městech

06.03.2022 13:16 | Ze sítí

Spolupředseda Zelených Michal Berg píše na facebookovém profilu strany o tom, co bude znamenat přijetí a pomoc velkému množství uprchlíků pro Česko, zejména pro města a obce.

Berg (Zelení): Uprchlíci se z logiky věci hromadí ve velkých městech
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Michal Berg (Zelení)

Zkušenosti s přijímáním uprchlíků z Německa budou nyní klíčové. V roce 2016 jsem byl spolu se skupinou dalších lidí na studijní cestě po Německu, dívat se na to, jak systém pomoci uprchlíkům funguje. Tady přináším pohled do toho, co nás čeká. Ve zkratce: obrovská hromada nelehké práce.

Pro připomenutí, Německo nyní hostí 1,5 milionu uprchlíků a žadatelů o azyl. Při přepočtu na počet obyvatel se v Česku dostaneme na tuto úroveň při 192 tisících uprchlíků. Což je zhruba čtyřnásobek toho, co máme nyní. Do této situace se můžeme dostat za měsíc či dva.

Uprchlíci se z logiky věci hromadí ve velkých městech. Německo proto zavedlo jejich přerozdělování do jednotlivých spolkových zemí na základě Königsteinovy kvóty – podle počtu obyvatel a ekonomické síly určuje, které země se mají postarat o kolik uprchlíků. Každý rok se přepočítává.

Každá spolková země provozuje hlavní přijímací centrum a následně má mají vlastní mechanismy, kterými uprchlíky přerozdělují do měst a obcí. Každý tak férově přispívá spravedlivým dílem. Bez kvót, pouze na základě dobrovolnosti, celý systém zkrátka nemůže fungovat.

Municipality mají obrovskou zodpovědnost za funkčnost celého systému i za sdílení mnoha nákladů. U nás zřejmě dojde ke sdílení zodpovědnosti na úrovni krajů a měst, ale i tak se města musí připravit na hodně práce.

Primárně ubytování: krátkodobě se používá co jde, ale pro delší pobyt je klíčové najít důstojné ubytování se soukromím, stejně jako se snažit předcházet velké koncentraci uprchlíků na jednom místě.

V Německu hrají velkou roli montované stavby, rekonstrukce objektů původně pro jiný účel nebo výkupy bytů. Je velká snaha neblokovat sportovní a kulturní budovy dlouhodobě, protože to mezi některými lidmi vzbuzuje nelibost uprchlíkům pomáhat.

Otázka bydlení je samozřejmě o to složitější, protože dostupnost bytů ve větších městech byla problematická už před válkou. Na druhou stranu, čím izolovaněji uprchlíky ubytujete (různé turistické chaty na venkově apod.), tím složitější jim bude poskytovat jinou pomoc.

Provoz přijímacích center i všech dalších zařízení bude potřeba zajistit finančně i personálně. V Německu hraje obrovskou roli zapojení občanské společnosti, firem a dobrovolníků. S tím u nás máme jen malé zkušenosti, na druhou stranu máme mnoho funkčních neziskovek.

Stát a obce se s nimi musí naučit dobře spolupracovat, stejně jako nastavit procesy, aby bylo možné mobilizovat a zapojit velké množství dobrovolníků.

Na státu bude zdravotní péče, sociální podpora, přístup na pracovní trh a bezpečnost, hlavní opatření ve školství. Zde ale nastupuje i role občanské společnosti: pomoc se školou, psychologická pomoc, kapacity pro hlídání dětí, výuka jazyků, volnočasové aktivity.

Do toho všeho bude potřeba zapojit co nejvíce lidí, sportovní kluby či kulturní organizace, a další složky občanské společnosti. V Německu mají dobrou zkušenost například s inovacemi, jak lidi a organizace propojovat s uprchlíky přes online platformy.

Protože města u nás mají s dlouhodobou pomocí uprchlíkům jen malé zkušenosti, bude potřeba najít platformy, jak mezi sebou tyto zkušenosti a dobrou praxi co nejrychleji sdílet, a to jak mezi městy, tak mezi občanskou společností. A samozřejmě se zahraničím.

Bude to o to komplikovanější, že v Německu je speciální Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který má velkou kapacitu a zkušenosti. U nás nic srovnatelného nemáme, organizace se zkušenostmi (OPU, SIMI) jsou chronicky podfinancované.

Tohle všechno bude stát hodně, hodně peněz. Studie v Německu ukazují, že přes nastavení mechanismů na proplácení nákladů nesou zejména větší města nadproporční náklady na pomoc uprchlíkům. 15 největších měst v Německu vydalo většinu nákladů na pomoc uprchlíkům.

Počáteční nadšení a přísun peněz ze sbírek začne vysychat, rozpočty jsou na tom špatně už nyní a bude třeba zajistit stabilní financování. Vedle toho stále nezmizí covid a všechny ostatní problémy, které jako Česko máme, zejména nutnost investovat do změn v energetice.

Ceny všeho navíc půjdou nahoru a lidé válku pocítí na peněženkách. Což je věc, kterou v Německu při pomoci uprchlíkům tolik nemuseli řešit. O to složitější to pro nás všechny bude. Náklady na pomoc, její organizace, ale taky její veřejná podpora.

Pokud vás téma zajímá více, přečtěte si například studii ZDE nebo zápisky z naší studijní cesty z roku 2016 (ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

22:31 Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.