Pardubický kraj, který je zřizovatelem školy, investoval do těchto oprav 700 tisíc. Školní budova byla původně přístavbou gymnázia. Vedení školy prostory postupně přizpůsobuje požadavkům speciální výuky. V nynější se tak podařilo vyměnit kompletní zastaralé zářivkové osvětlení, které nebylo ideální ani pro zrak ani spotřebu energií. Výmalba kromě hezčího prostředí navíc znamená pro děti další motivační prvek v cestě za vzděláním.
„Kraj zde připravuje další investice, rozpracovaný je projekt na rekonstrukci sociálních zařízení s bezbariérovým přístupem“, sdělil radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.
Před několika lety hrozilo obdobným školám zrušení. Žáci s mentálním postižením začali být zařazováni v rámci tzv.“inkluze“ do hlavního vzdělávacího proudu.
„Od určitého stupně mentálního postižení je nezbytné dítě vzdělávat ve speciální škole. Vyučování je přizpůsobeno stupni postižení těchto žáků. Škola jejich potřeby reflektuje i v rozvrhu, žáci mají více hodin pracovní a tělesné výchovy. Řada z nich se později dokáže vyučit v nějakém řemeslném oboru. V současné době už rušení není na pořadu dne. Speciální školy mají stále dostatek žáků. Velké problémy ale teď jsou ve školských poradenských zařízeních, jejich pracovníci jsou doslova zavaleni prací,“ sdělil ředitel školy Jan Janypka.
V současné době panuje v okolí školy čilý stavební provoz. Opravuje se totiž blízká ulice 9. května. Ta má být hotova do půlky října. Tyto opravy, které realizuje město Litomyšl, budou mít také vliv na komfort žáků a jejich rodičů. Příjezd ke škole bude nově zjednosměrněn. Rodičům se tak bude lépe parkovat a vozíčkářům lépe vjíždět do školy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV