Pokud přijmeme argumenty opozice, které ve včerejší Superdebatě na TV CNN Prima News prezentoval za SPD Ing. Radim Fiala a za ANO poslankyně Alena Schillerová, vláda nedělá pro české občany v podstatě nic. Podobně to pravidelně zaznívalo z publika. Odtud ještě tvrději. Na hlavní otázku debaty „Jak z krize”, bylo vládními činiteli odpovězeno nedostatečně.
(Na webu TV Prima je celá ta dlouhá debata rozsekaná do tří videí, kdybyste ji chtěli celou zhlédnout, nejzajímavější je video v délce 47:16 ZDE.)
Biometan od krav, nebo dokonce od lidí místo zemního plynu?
Úvahy o nahrazení dodávek zemního plynu z východu výrobou vlastního biometanu na území ČR z trusu hovězího (možná i jiného) dobytka, jak razí ministr Jurečka jsou originální. Během debaty tuto možnost doplnil ještě o variantu z lidských exkrementů, tím že zmínil výrobu biometanu za použití produktů čističek odpadních vod. Nic proti biometanu, ale tohle byla opravdu humorná vložka, kterou nešlo poslouchat s vážnou tváří.
Když si představíme, kolik času by to zabralo nainstalovat na každé čističce podobné zařízení, kolik času a materiálu bychom potřebovali na vytvoření sítě, která by takový plyn rozváděla, minimálně vytvoření přípojek apod. A zda jsou odběratelé zemního plynu opravdu technicky schopni jen tak snadno přepnout na metan. Tedy je jasné, že by to bylo, nákladné, časově náročné, finančně náročné, a někde, kde nemají blízkou čističku i nereálné. Také lze vážně pochybovat, že ty kapacity by byly zcela dostačující. Na to by chtělo nějakou seriózní studii, s přesnými čísly. Ovšem to také trvá. A to, co nemáme, je právě čas.
Bohužel jsme aktuálně tak závislí na jednom směru dodávek a jiné dodávky jsou z podobné říše fantazie, že potřebujeme hlavně „ubrat plyn” v divokých politických prohlášeních, reálně a zodpovědně řešit diverzifikace energetických zdrojů, hlavně plynu, abychom nebyli výhradně politicko-ekonomicky závislí na jednom zeměpisném směru.
Hrozba války není jen z jednoho směru
Ano, je to velmi specifická situace, konflikt na Ukrajině nás všechny vystrašil hlavně tím, že válka může nečekaně vzplanout přímo na území Evropy, dělí nás od ní pouhý jeden stát, Slovensko. Nicméně žádná situace nevzniká jen tak ze vzduchoprázdna. Každý politický jev má nějakou historii. Má vnitropolitické důvody, to je jasné. Ale má i mezinárodní rozměr. Při každé válce je dobré si vzpomenout kdo kdy komu „šlápl na kuří oko”. Samozřejmě války vznikají i tím, že nějaký stát posílí natolik, že se mu chce roztáhnout na cizí území, to bylo v historii vidět opakovaně, bývala to nejčastější příčina válek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu JUDr. Vladimíra Bondarenková, D.E.A., MBA
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.