Brzobohatá (ČSSD): Rozpočet EU bude možné vylepšit

02.04.2014 21:22 | Zprávy

Česká republika si toho v rámci rozpočtu EU na období 2014-2020 mohla vyjednat více. Důležité ale je, že na konci roku 2016 se rozpočet bude přezkoumávat a bude jej možno případně navýšit, což by znamenalo i více prostředků pro ČR.

Brzobohatá (ČSSD): Rozpočet EU bude možné vylepšit
Foto: redakce
Popisek: Europoslankyně Zuzana Brzobohatá

V červnu 2013 Evropský parlament, Evropská rada a Evropská komise vyjednaly kompromis o tzv. víceletém finančním rámci 2014-2020, nebo také rozpočtu Evropské unie na toto období. Je ovšem potřeba dodat, že Česká republika zastoupená v Evropské radě na tom mohla být i výrazně lépe.

Na začátek trocha čísel

Celková výše rozpočtu činí 960 miliard eur v závazcích, resp. 908 miliard v platbách. To znamená, že EU bude v příštích sedmi letech disponovat o cca 3,5 % méně prostředků než v předchozím období 2007-2013. Evropský parlament v průběhu jednání požadoval především více investic pro růst a zaměstnanost a také více pružnosti.

Nejdůležitější skutečností pro Česku republiku však je, že v loňském roce získala čistý přínos z tohoto zdroje ve výši až 2 % svého HDP. Miroslav Kalousek byl pro zkrácení rozpočtu EU – zřejmě asi nepochopil, že je i v českém zájmu rozpočet navýšit. Ano, sice by Česká republika platila více do rozpočtu, ale těžila by z tohoto rozpočtu mnohem víc.

Flexibilita a revize

Nejdůležitější v tomto kompromisu byla dohoda, že dojde k přezkoumání a následné revizi příštího víceletého finančního rámce EU 2014-2020 (VFR) na konci roku 2016 s cílem umožnit příští Komisi a Parlamentu přehodnotit politické priority EU, přizpůsobit VFR novým problémům a potřebám a plně zohlednit nejnovější makroekonomické výhledy. Toto je velmi důležité, protože v polovině období VFR by mohla jak nová Komise, tak i nový Evropský parlament přezkoumat VFR.

Ponaučení a další postup

Přezkoumání by spočítalo i v možném zkrácení jeho období. Rozpočtový výbor Evropského parlamentu po jednání VFR navrhl zprávu „O jednáních o VFR na období 2014–2020: ponaučení a další postup”, kde klade důraz na to, aby délka VFR, respektive plánovacího období, odpovídala i volebnímu období Evropského parlamentu či období Evropské komise. Pokud bude VFR korespondovat s délkou mandátu Parlamentu a Komise, bude zaručena i demokratická legitimita při tak dlouhodobých řešeních.

No a z hlediska ponaučení pro Českou republiku – do budoucna - určitě by bylo užitečné tento rozpočet při příštím jednání navýšit, abychom z rozpočtu EU mohli co nejvíce těžit – Česká republika má možnosti, jak si v rámci Evropské rady toto navýšení vyjednat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): V západním Německu má imigrantský původ každý třetí občan

14:06 Okamura (SPD): V západním Německu má imigrantský původ každý třetí občan

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci.