Přijetí služebního zákona, registru smluv, regulace financování politických stran, změny v zákoně o zadávání veřejných zakázek, zpřísnění zákona o střetu zájmů, prokazování původu majetku, ale třeba i bezhotovostní platby při výkupu kovů.
To vše omezilo korupční chování a Česká republika se vydala správným směrem. Lidé tak mohli svému státu opět věřit.
Za vlády Andreje Babiše z hnutí ANO 2011 se Česká republika v mezinárodním hodnocení míry korupce opět propadla. Na vině je obcházení služebního zákona, střet zájmů premiéra i přehlížení prohřešků vlivných.
Co nás čeká s novou vládou?
První kroky nové vlády vzbuzují spíše obavy. Ohýbání služebního zákona a snaha o jeho kastraci je jasnou snahou o politizaci odborných částí státní správy. V minulém volebním období jsme museli bránit podobným snahám hnutí ANO 2011 a je smutné, že pravicová vláda se teď pokouší o totéž.
Rizika klientelismu a korupce tak bohužel spíše rostou. Hrozí tak návrat k chaosu 90. let.
Co bychom měli dělat?
Striktně dodržovat literu i ducha služebního zákona. Zpřísnit zákon o střetu zájmů a dále omezit hotovostní platby. Zamezit formálnímu výkladu a obcházení zákona o financování politických stran a podpořit práva oznamovatelů korupčního chování. Nejdůležitější ale je omezit daňové úniky velkých firem a zpřehlednit majetkovou strukturu firem, které přicházejí do styku s veřejným sektorem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV