Evropská komise oznámila, že žaluje Maďarsko kvůli jeho „zákonu o suverenitě“ přijatém v prosinci loňského roku. Zákon má mimo jiné přinést větší transparentnost ohledně cizího vlivu na politiku země.
Evropská komise Von der Leyenové žaluje Maďarsko k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) kvůli zákonu proti cizímu vlivu, který schválila Budapešť. Bruselský úřad ve čtvrtek oznámil, že požádal o „urychlený proces“ u soudu se sídlem v Lucemburku. Obviňuje Maďarsko z „omezení svobody projevu a dalších základních práv“ pravomocí vytvořenou zákonem.
Maďarské národní shromáždění schválilo zákon o suverenitě v prosinci 2023. Budapešť chce zákonem zakročit proti médiím a agentům ovládaným ze zahraničí. Nový úřad dostal pravomoci prověřovat lidi a organizace, které dostávají zahraniční finanční prostředky a ovlivňují veřejnou debatu v zemi. Úřad nemá pravomoc zakazovat média a spolky podezřelé z cizího vlivu, ale může zveřejňovat cizí vlivy v pravidelných zprávách.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó před přijetím zákona mimo jiné obvinil Washington z řízení opozice v Maďarsku. Evropská komise již v únoru zahájila řízení s Maďarskem kvůli novému zákonu. Brusel tehdy uvedl, že zákon na obranu národní suverenity porušuje svobodu projevu a svobodu sdružování.
Podle maďarského politologa George Szamuelyho je Maďarsko pod tlakem jak ze strany EU, tak Washingtonu, aby se neodvažovalo jít nezávislou cestou.
Maďarský premiér Viktor Orbán plánuje ve středu vystoupení v Evropském parlamentu, kde bude poslancům podávat zprávy o předsednictví své země v Radě. Pozorovatelé předpokládají, že není náhoda, že „Uršulina žaloba“ byla podána těsně předtím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV