Davis (Zelení): Za rok od otravy Bečvy jsme se nedozvěděli pachatele

25.09.2021 15:45 | Tisková zpráva

Poblíž místa, kde přesně před rokem začala otrava řeky Bečvy, odhalili Zelení pomník neschopnosti české vlády s názvem “Ryba smrdí od hlavy”. Betonová busta Andreje Babiše zde připomíná zodpovědnost vlády za nefunkčnost orgánů, které u nás mají přírodu chránit.

Davis (Zelení): Za rok od otravy Bečvy jsme se nedozvěděli pachatele
Foto: Strana zelených
Popisek: Magdalena Davis na zahájení předvolební kampaně v Brně

„Za rok od otravy Bečvy jsme se nedozvěděli pachatele. Zjistili jsme ale tristní stav jak zákonů, tak institucí, které mají podobné havárie vyšetřovat, nebo jim předcházet,” komentovala odhalení volební lídryně Zelených Magdalena Davis.

Kauze otrávené Bečvy se během roku věnovaly nejrůznější lidé a organizace. Jednotlivá zjištění rybářů, akademických institucí, politiků, novinářů, ochránců přírody i běžných lidí pak dohromady dávají velmi negativní obraz o naší ochraně přírody. „Z každého dalšího zjištění vyplývalo, že orgány, které mají přírodu chránit a její poškození vyšetřovat, jsou naprosto ochromené a téměř nefunkční,“ komentuje to Magdalena Davis.

Nedůvěryhodně působí kroky v podstatě všech institucí. „Inspekce životního prostředí nedokázala na začátku správně sebrat vzorky. Nikdo neřídil likvidaci havárie a vše bylo na rybářích a dobrovolnících. Policie a její vyšetřovatel nevzbuzuje svým chováním důvěru. A soudní znalec, který vypracoval posudek, vlastními kroky a vyjadřováním bohužel vzbudil dojem, že soudního znalce u nás může dělat vlastně kdokoli,“ vyjmenovává Magdalena Davis.

Zelení jsou přesvědčeni, že za to všechno je politicky zodpovědná vláda a premiér. „Rozklad inspekce, ze které odchází schopní lidé, chování policejního vyšetřovatele i absurdní vyjádření soudního znalce v lidech naprosto devalvují důvěru, že stát dokáže přírodu chránit. Pro její ochranu potřebujeme nejen lepší zákony, ale i úřady a instituce, které ty zákony budou vymáhat,“ řekl na adresu vlády lídr Zelených ve Zlínském kraji Michal Berg. „Proto potřebujeme, aby Babišova vláda skončila, instituce získaly zpátky důvěru a jedinou památkou na tuhle smutnou etapu byla tato socha. Ryba totiž vždycky ‚smrdí od hlavy‘,“ dodal.

Se Zelenými na akci spolupracoval sochař Jan Padyšák, autor busty, který k tomuto dílu ve veřejném prostoru říká: „Busta Andreje Babiše vznikla jako součást série portrétů dalších vlivných představitelů ČR. Při hledání vhodného umístění se ukázalo jako nejvhodnější bustu osadit na jednom z míst, které symbolizuje premiérův střet zájmů, což je typickým symptomem jeho vlády.“

Zelení již dříve vznesli na Ministerstvo životního prostředí formou petice www.spravedlnostprobecvu.cz, ke které se připojilo již přes 10 000 lidí, tyto požadavky:

  • Požadujeme zlepšenou kontrolu chemických látek a kvality vody

Je třeba zavést nepřetržité měření kvality vody v místě hrozícího znečištění a přísnější povinnosti firem zveřejňovat, s jakými chemikáliemi nakládají. Zatímco kvalita vzduchu se měří pravidelně a automaticky, informace o kvalitě vod máme jen z občasných měření. V některých zemích přitom na místech, odkud hrozí znečištění, probíhá automatické nepřetržité měření kvality vody. Lidé tak mají okamžitě informace o jakémkoli problému a firmy nemohou spoléhat, že se úniky škodlivin nevyšetří.

  • Požadujeme lepší krizové řízení a lepší informovanost občanů v případě havárií

Potřebujeme zlepšit kompetence krizového řízení u průmyslových havárií, zrychlit testy obsahu škodlivých látek a informovanost obyvatelstva. V ideálním případě by k haváriím nemělo docházet, ale pokud už k nim dojde, je rychlá a otevřená informovanost občanů naprosto zásadní.

  • Požadujeme aby pachatel musel nahradit ekologickou újmu v penězích v plném rozsahu

Škody na hodnotě biotopů řeky Bečvy při její otravě se odhadují na desítky milionů korun. Český právní řád předpokládá v § 27 zákona 17/1992 Sb. o životním prostředí, že pachateli může být uložena povinnost nahradit ekologickou újmu v penězích, pokud není možná jiná náhrada. Příslušný předpis, který by určil způsob výpočtu náhrady, však dodnes nevznikl. Vyzýváme k tomu, aby takový předpis byl urychleně zpracován a přijat. Jen tehdy, pokud budou mít pachatelé povinnost uhradit celou újmu, nastane spravedlnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.