Výbor pro bezpečnost a zahraniční výbor Poslanecké sněmovny ČR ve spolupráci s projektem Sinopsis v pondělí uspořádaly konferenci s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí.
„Na konferenci jsme se věnovali všem důležitým aspektům vztahů ke komunistické Číně, od zahraničněpolitických, přes geopolitiku, lidská práva až po bezpečnost. Jde o součást parlamentní diskuze a příspěvek k přehodnocení našich vztahům s ČLR, které předpokládá vládní prohlášení,” uvedl předseda výboru pro bezpečnost PS PČR Pavel Žáček.
„Současně válka na Ukrajině ukázala nebezpečí přílišné závislosti na autoritářských režimech. Uvědomit si riziko související s Čínou a nastavit sebevědomou politiku, která zajistí naše bezpečí, je dnes velkým úkolem. Pokud necháme Čínu prosazovat svou děsivou koncepci lidských práv nebo demokracie, ohrozíme tím nejvíce sami sebe. Postupně se musíme vymanit ze závislosti a upevnit spolupráci a jednotu podobně smýšlejících národů. Lidská práva v tomto kontextu nejsou marginální kategorií, stejně jako otázka demokracie na Tchaj-wanu, ale symbolickými a rozhodujícími oblastmi v nastavení budoucího bezpečného světa,“ doplňuje Eva Decroix, spoluorganizátorka akce, členka zahraničního výboru a poslankyně.
Akce měla vyhodnotit čínský vliv v České republice v uplynulém období, zejména během období tzv. restartu (zhruba v letech 2013–2018), v širším kontextu mezinárodních vztahů. Ohlédnutí za tímto výrazným obdobím by mělo přispět k naplnění jednoho z bodů programového prohlášení vlády ČR z roku 2020, který předpokládá revizi vztahů s ČLR.
„Předchozí silná vlna čínského vlivu v ČR v poslední době výrazně opadla, ale právě proto je teď třeba toto období vyhodnotit a vyvodit závěry, jak podobným systémovým selháním zabránit do budoucna,“ říká Martin Hála ředitel projektu Sinopsis.
Každý ze tří debatních panelů uvedl významný zahraniční host 1. panel – John Garnaut, bývalý poradce australského premiéra Malcolma Turnbulla, 2. panel – Luke de Pulford z Meziparlamentního sdružení pro Čínu (IPAC) či 3. závěrečný panel – tchajwanská ministryně pro digitální záležitosti Audrey Tang.
„Vidíme změnu přístupu k ČLR, obzvláště od začátku války na Ukrajině, Čína zde jasně stojí na straně Ruska. Jestliže podpoří Moskvu otevřeně, dojde k vojenskému vyzbrojování, pak můžeme očekávat politickou, hybridní i ekonomickou válku s touto zemí,“ doplnil John Garnaut.
Z českých hostů promluvili Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR, Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničních věcí. Z akademických kruhů promluvili profesorka FF UK Olga Lomová či z Orientálního ústavu Akademie věd – Ondřej Klimeš a Jarmila Ptáčková.
V posledním panelu věnovaném Národní, ekonomické a kybernetické bezpečnosti vystoupil ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, Oto Šimák, ředitel odboru obchodní politiky a mezinárodních ekonomických organizací Ministerstva průmyslu a obchodu nebo také Lukáš Kintr, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
„V ČR se změnila situace v neprospěch Číny. Dokazují to události z října 2019, kdy byla zrušena sesterská smlouva mezi Pekingem a Prahou nebo na konci léta 2020, kdy proběhla návštěva předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu. ČR má teď nezávislou zahraniční politiku,“ uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel Koudelka mluvil také o rozdílu mezi ČLR a Ruskem: „Rozdíl spočívá v odlišném historickém obrazu Číny a Ruska – Rusko má historický obraz zděděný od SSSR, obyvatelé si dokážou představit hrozbu. Čína má ale jiný obraz – slibované investice, odlišná a vzdálená kultura.“
Ředitel NUKIB Lukáš Kintr zase varoval před čínskou platformou TikTok: „TikTok má 2 miliony uživatelů v ČR, jde o excesivní sběr dat, přičemž část z nich nijak nesouvisí s fungováním aplikace.”
Akci zaštítil výbor pro bezpečnost PS ČR a jeho předseda Pavel Žáček, předseda zahraničního výboru v PS PČR a jeho předseda Marek Ženíšek a poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix. Akci podpořil Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.