A jako před každými volbami politické strany opět vymýšlejí nejrůznější sliby, kterými si hlasy voličů chtějí koupit. A tak se zdá, že v MHD budeme jezdit zadarmo, z Barrandova do Butovic budeme cestovat lanovkou a všechny ulice budou už 12. října čisté a narkomana na nich nepotkáte. Krásně znějící vize, které ale na první pohled pro realisticky uvažujícího člověka nemohou být splněny, nebo určitě ne v horizontu dalších několika let, které chtě nechtě budou ve stínu tunelu Blanka či projektu Opencard. Podle našeho auditu hospodaření městských částí si i dnes řada z nich žije nad poměry, které bychom si mohli dovolit. Z veřejně dostupných zdrojů například vyplývá, že Praha 3 hospodaří s vyrovnaným rozpočtem jen díky prodeji majetku. Bez něj by za poslední dva roky každoročně končilo hospodaření třetí městské části v mínusu více jak 200 milionů korun.
Já osobně mám za sebou celou řadu manažerských funkcí a jsem zvyklý pracovat i s mnohem většími rozpočty, než jsou ty pražských městských částí. I proto jsem se spolu s kolegy z hnutí Demokraté Jana Kasla rozhodl na Praze 3 neslibovat podobné vzdušné zámky, ale soustředit se na to, jak by městská část měla hospodařit, aby svým občanům poskytla kvalitní služby nejen po jedno volební období, a aby za pár let neskončila bankrotem. A jelikož máme ve svém týmu manažera fondu Top Stocks Investiční společnosti České spořitelny Jana Hájka, který se rozpočtovou politikou dlouhodobě zabývá, sestavil audit rozpočtu nejen městské části Praha 3, ale také výdaje na samosprávu dalších srovnatelných městských částí. Výsledky jsou stejně zajímavé, jako alarmující.
Tabulka znázorňující výdaje na správu městských částí:
V rámci Prahy 3 jsme navíc udělali detailní audit rozpočtu za poslední roky a zjistili jsme, že za poslední 4 roky, a zejména po nástupu nové koalice TOP 09, ČSSD a sdružení ŽnS v polovině roku 2012 se rapidně zvýšily běžné výdaje, zatímco se postupně snižovaly běžné příjmy. Schodek těchto dvou položek pak hned v roce 2013 dosáhl rekordní výše přes 276 milionů korun, v letošním roce pak sice o něco menšího, ale opět mnohem vyššího schodku oproti dřívějším rokům ve výši 217 milionů korun.
Tabulka běžných příjmů a výdajů městské části Praha 3:
Odpověď je jasná, nemůžeme. Stejně jako celou řadu dalších investic a výdajů, které je zapotřebí osekat a snížit, aby za pět nebo šest let nebyla Praha 3 na pokraji bankrotu. Pravdou totiž je, že městská část nemá nekonečné množství majetku, který by mohla prodat (nehledě na to, jak nezodpovědné je prodat si veškerý majetek, vzpomeňme na Liberec). Podle některých údajů zbývá majetku v hodnotě cca 1,3 miliardy korun. Je proto zapotřebí začít na radnici hospodařit realisticky a rozumně. To je můj slib voličům, ne další stadion nebo rozdávání nereálných a drahých slibů. Rozvoj městské části musí pokračovat, ale jen do té míry, kam si to můžeme dovolit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Dobeš