Farský (STAN): Opatření pro boj se suchem vláda dlouhodobě ignoruje

18.06.2020 10:45 | Zprávy

Více než rok leží v Poslanecké sněmovně návrhy zákonů, které přináší řadu opatření napomáhajících v boji s intenzivním suchem. Jde například o vodní zákon a samotné nakládání s vodou, ale také o řadu návrhů pozemkových úprav či nižšího zdanění šetrného hospodářství. Poslanecký klub STAN proto navrhl svolání mimořádné schůze, která by se měla věnovat výhradně takovým návrhům.

Farský (STAN): Opatření pro boj se suchem vláda dlouhodobě ignoruje
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Jan Farský

STAN dlouhodobě usiluje o daňové výhody pro ekologicky smýšlející zemědělce, v dalších návrzích se věnuje například recyklaci pitné vody a jejímu dalšími využití.

„Předkládáme takové návrhy, které jednoznačně vedou k nápravě zdevastované krajiny a podporuje ty, kteří hospodaření s půdou nevnímají jen jako byznys, ale vrací se k šetrnému hospodářství. Důsledky nečinnosti předchozích vlád sledujeme v těchto dnech. Půda je vyschlá, rychlé vydatné srážky ale nepomohou, naopak. Výsledkem jsou bleskové povodně a obrovské škody na majetku, v mnoha místech tomu ale lze předejít,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Co navrhujeme:

Ústavní ochrana pitné vody
 „Pitnou vodu je třeba chránit a měli bychom s ní šetřit. Její privatizace se v posledních letech ukázala jako špatná cesta. Myslíme si, že nakládání s ní má být neziskové, a má primárně sloužit lidem, a ne pro hospodářské využití. Za zásobování pitnou vodou by proto podle našeho návrhu byly zodpovědné obce,“ říká autorka návrhu Jana Krutáková (STAN).

  • Proto STAN navrhuje ústavní ochranu vody, stejně tak, jak to již dnes má například Švýcarsko, Nizozemsko nebo Izrael.

Daňové zvýhodnění krajinotvorných prvků
„Současná hospodářská politika nahrává velkým agrobaronům, šetrnější ekologické zemědělství zatím nedostává adekvátní podporu. Přitom právě velké půdní celky jsou pro krajinu obrovskou zátěží. Vedle změny dotační politiky by měl stát navrhnout osvobození prvků zadržujících vodu v krajině od daně,“ upozorňuje Jan Farský.

  • Proto STAN navrhuje daňové zvýhodnění krajinotvorných prvků, jako účinný nástroj v boji se suchem.

Recyklujeme pitnou vodu
„Pitná voda je dnes jedna z nejvzácnějších komodit, a proto je s ní třeba nakládat šetrně. Stavaři nemusí míchat beton kvalitní podzemní vodou, lze mnohem šířeji využívat vodu recyklovanou. Stejně tak nemusíme zalévat záhony kvalitní pitnou vodou, ale můžeme využít vodu „šedou“, jak se jinak recyklované vodě říká,“ popisuje smysl návrhu předkladatelka Jana Krutáková.

  • Proto STAN předkládá návrh, kterým reaguje na nedostatečnou zákonnou podporu akumulace a využití srážkových vod

Více o politice hnutí STAN k boji se suchem naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Bude to klouzat. A prsty v tom má náměstek Hřib

11:05 Scheinherr (Praha sobě): Bude to klouzat. A prsty v tom má náměstek Hřib

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k povrchům přechodů přes ulice Prahy.