Fiala (SPD): Vláda Petra Fialy uměle způsobuje předražení elektřiny

19.07.2022 16:02 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k příčinám rostoucích cen elektřiny

Fiala (SPD): Vláda Petra Fialy uměle způsobuje předražení elektřiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí SPD Radim Fiala

Odborníci potvrzují, že vláda Petra Fialy uměle způsobuje předražení elektřiny. Přitom by elektřina mohla být levná! Nejenom odborníci na energetiku jako Ivan Noveský, Vladimír Štěpán či Pavel Janeček, ale i nyní i bývalý šéf státem kontrolovaného ČEZu a někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl říká, že by vláda mohla zajistit levnou elektřinu, ale podléhá lobbistickým tlakům a levnou elektřinu nezajistí. Přitom vláda se mohla domluvit na nižších cenách energie s ČEZem pro české podniky a občany podobně, jako se na tom dohodla slovenská vláda! Též nechápe, proč vláda dává výhodnou půjčku ČEZ ve výši 74 miliard pro vývoz elektřiny na burzu v Lipsku, zatímco by se elektřina mohla dodávat levně od ČEZu přímo českým firmám a občanům!

„Spotřebitelé platí zcela nesmyslné částky z několika důvodů,” uvedl Míl. Jedním z důvodů jsou podle něho emisní povolenky, které se staly předmětem spekulací, což vedlo k dramatickému nárůstu jejich cen. „Druhou příčinou je, že v Německu došlo k dramatickému nárůstu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Důsledkem toho je výrazně zvýšená spotřeba plynu, protože pouze plynové elektrárny umí nahradit výpadky obnovitelných zdrojů, které fungují jenom když fouká nebo svítí. Bohužel pro nás Rusko utáhlo kohoutky, ceny plynu šly brutálně nahoru a zároveň s tím i ceny elektrické energie,” uvedl Míl na obrazovce CNN Prima News.

Reagoval i na otázku, proč vláda nepodniká kroky, které by vedly ke snížení extrémních cen energií. „Vláda je pod tlakem. Těch, kteří vydělávají na těchto vysokých cenách, je ohromné množství. Sám jsem loni na podzim na uzavřeném fóru vysvětloval systém emisních povolenek a nebyl jsem jediný, který měl názor, že jsou předmětem manipulací. Zjistíte ale, že většina měla zájem zachovat systém, protože jim z řady obchodních důvodů vyhovoval. Do vlády se dostává řada protichůdných názorů, v řadě případů obchodně a finančně motivovaných a je pro ni velmi těžké se rozhodnout. Nemluvě o tom, že když se podíváte do médií, tak panika z toho, co by řekli minoritní akcionáři, kdyby neměli vyplacenou velkou dividendu nebo kdyby jim někdo krátil zisk z 500 procent na 30, že by byli ochuzeni. Není to pravda,” má jasno expert.

„Vždy si kladu otázku, kdo všechno ti minoritní akcionáři jsou. Já jsem minoritní akcionář a tato situaci mi absolutně nevyhovuje, protože všechny takové krátkodobé efekty se v delším čase nevyplatí. Podívejme se na Slovensko, kde je v tamních elektrárnách silným minoritním akcionářem společnost pana Křetínského. Přesto se dohodl s vládou na snížení cen. Dost dobře jsem nepochopil, proč toto nejde udělat v České republice,” kroutil hlavou Míl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…