Golasowská (KDU-ČSL): Ne/známá profese sociální práce v ČR

16.05.2019 16:14 | Zprávy

V letošním roce si připomínáme 100 let historie české sociální práce. Při této příležitosti se scházejí sociální pracovníci, aby seznámili odbornou i širokou veřejnost se svojí činností.

Golasowská (KDU-ČSL):  Ne/známá profese sociální práce v ČR
Foto: kdu.cz
Popisek: Pavla Golasowská, KDU-ČSL

Seminář proběhl ve spolupráci s Profesní komorou sociálních pracovníků, z.s., Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku a Konrad-Adenauer-Stiftung.

V úterý 14. května 2019 se na pozvání poslankyně Pavly Golasowské (KDU-ČSL) sešli v Poslanecké sněmovně zástupci členských organizací sociálních pracovníků a vzdělavatelů v sociální práci, spolek Profesní komora sociálních pracovníků, Společnost sociálních pracovníků, Profesní svaz sociálních pracovníků v sociálních službách, Asociace vzdělavatelů v sociální práci a další hosté.

Cílem setkání bylo prozkoumat možnosti přijetí dlouho odkládaného zákona o sociálních pracovnících. Sociální pracovníci mají v popisu práce zabývat se rozličnými souvislostmi nepříznivé sociální situace, ve kterých se lze ocitnout. Mají minimálně vyšší odborné vzdělání a vědí, co dělají. „Jsme připraveni převzít odpovědnost za svoji profesi, zodpovídat za její vysokou kvalitu a etickou praxi. Proto požadujeme profesní zákon,“ poznamenala Šárka Vlková z PKSP.

Obsah setkání reagoval i na hrozící snížení dotací na sociální práce v obcích. Pavla Kodymová, historička sociální práce, k tomu poznamenala: „V době meziválečné praxe se objevil obdobný návrh, a to v podobě úspor v rozpočtu na položce sociální péče. Nebyl akceptován, neboť sociální pracovníci prokázali, že nákladnost nápravy neprofesionálně vedených intervencí nedovzdělaných pracovníků bude s největší pravděpodobností vyšší, než cílené zásahy sociálních pracovníků, kteří vědí, co dělají a proč to dělají.“

„Dbát o sociální práci jako profesionální disciplínu je důležité proto, že jde o zcela unikátní obor, který dbá o důstojnost člověka, společenskou soudržnost a spravedlnost, a ve výsledku přispívá k udržení sociálního smíru,“ je přesvědčena pedagožka Monika Havlíčková´. „Má být veřejným zájmem udržet praxi sociální práce na co nejvyšší úrovni,“ dodala Havlíčková. Dosud je profese částečně legislativně upravena v Zákoně o sociálních službách, avšak ne všechny rezorty považují příslušná ustanovení za závazná.

Paní poslankyně Pavla Golasowská se na závěr dohodla se zástupci všech organizací na dalším společném potupu, který povede k úspěšné realizaci výše zmíněného zákona. „Protože, jak řekl jeden z přednášejících, pokud nebude v ČR armáda sociálních pracovníků, bude zde muset být armáda policistů a vojáků řešící kriminalitu jednotlivců a skupin, další patologické jevy a sociální nepokoje,“ cituje Pavla Golasowská.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Bezpohlavní logo Hradce Králové

22:14 Mašek (ANO): Bezpohlavní logo Hradce Králové

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střetu fotbalových fanoušků s nelibostí primátorky…