V pestrém mixu osobností se ve studiu u pirátské europoslankyně vystřídali nejvýraznější tuzemský popularizátor digitálu Josef Šlerka, vyjednavač zákona o AI Jiří Drozd, kybernetik a inovátor Jan Romportl, zakladatelka iniciativy AI dětem Eva Nečasová a sám ředitel AI Centra na ČVUT Michal Pěchouček. Se všemi postupně Markéta Gregorová řešila nejpalčivější otázky spojené s nástupem umělé inteligence.
"Po všech rozhovorech, které jsem s jednotlivými osobnostmi českého digitálu absolvovala, nezbytně nutně docházím k jednomu závěru ohledně umělé inteligence: neexistuje na ni zatím žádný ‘mainstreamový’ pohled - její budoucnost se může ubírat kamkoli,” shrnuje Markéta Gregorová svoje dojmy ze série rozhovorů. “Přesto je fascinující sledovat, že i pro experty a expertky z oboru, kteří sledují vývoj AI dlouhodobě, je její překotný vývoj a objevování nových a nových potenciálů a hrozeb zdrojem otázek i naděje,” doplňuje.
“Věřím, že má kampaň přispívá k tomu, aby si lidé tohoto vývoje všímali a pokusili se na něj naladit. Pokud se na něčem totiž shodli všichni mí hosté, pak je to to, že umělá inteligence je pro lidstvo přínosem, ale hrozbou pro ty, co dobu zaspí a neadaptují se," komentuje Gregorová.
Právě tématu adaptace nejrůznějších profesí na nástup umělé inteligence se kampaň bude věnovat ve videu, kde se europoslankyně setkává s občany a vyjde příští týden. Lidé z různých oborů v něm prozradí, čeho se na AI obávají a jak ji už dnes využívají.
Podcastová série je součástí kampaně Píše se to AI, placené z prostředků Greens/EFA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV