Gregorová (Piráti): Naději vidím v návrhu novely potratového zákona

17.02.2021 15:17 | Zprávy

Evropská komise se zastala žen v Polsku kvůli potratům. „Nedostatečně,“ hodnotí europoslankyně Gregorová.

Gregorová (Piráti): Naději vidím v návrhu novely potratového zákona
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová

Reprodukční zdraví a právo patří k základním právům žen. Evropská komise je odhodlána využít všechny dostupné nástroje k prosazování ochrany těchto základních práv. V písemné odpovědi to na interpelaci europoslankyně Markéty Gregorové a jejích kolegů z frakce Greens/EFA uvedla komisařka pro rovnost Helena Dalliová. Komise se zastala polských žen v den, kdy média upozornila na rozhodnutí slovenského ministra zdravotnictví, který vyhláškou ztížil potraty žen starších 40 let.   

„Komise si je vědoma vývoje v Polsku, který může mít dopad na práva žen. Je odhodlána využít všechny dostupné nástroje stanovené ve Smlouvách k prosazování ochrany základních práv a právního státu, jež jsou základní podmínkou pro zajištění rovného zacházení před zákonem a pro ochranu práv občanů EU,“ píše Dalliová. Podle ní jsou sexuální a reprodukční zdraví a práva ústředním prvkem základního práva rovnosti žen a mužů a práv žen.

Podle europoslankyně Markéty Gregorové ale taková odpověď není příliš konkrétní. „Již čtvrtým rokem vede spor s Polskem ohledně nezávislosti jejich Ústavního soudu, a ten nekončí. Zároveň připomíná, že za zdravotní politiku odpovídají členské státy. Podporuje tedy alespoň různé osvětové programy. Já si teď počkám na odpověď Rady, abych vyhodnotila další kroky,“ říká europoslankyně.

Právě polský Ústavní soud loni v říjnu rozhodl, že umělé přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu je protiústavní. Obavy ohledně jeho nezávislosti a legitimity má Evropská komise už od roku 2017. „Tyto obavy se dosud nepodařilo rozptýlit,“ uvádí Dalliová. Směrem zpátky couvá podle Gregorové také Slovensko. Tamní ministr zdravotnictví rozhodl vyhláškou, o které nejednala ani vláda, ani parlament, že ženám po 40 už nebude pojišťovna hradit interrupce.

„A to je ještě “mírný” krok, který se povedlo ministrovi prosadit vyhláškou. Jeho původní návrh, který neprošel Parlamentem, je obří návrat do středověku,“ komentuje Gregorová. Ta zároveň připomíná, že v Česku je situace ještě přísnější. Kromě na doporučení lékaře si musí ženy tyto zákroky hradit samy vždy. „Naději vidím v návrhu novely potratového zákona, s nímž - mj. i kvůli Polkám - přichází senátor zvolený s pirátskou podporou, Václav Láska, a který by mohl otevřít dveře i další novelizaci zákona z předrevoluční doby,“ uzavírá Gregorová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem