Drastickým škrtem téměř všech vojenských výdajů se daleko rychleji dopracujeme k ozdravení rozpočtů. Objednávky vojenských systémů ze zahraničí nepomohou ani našim zbrojařským firmám, jsou to prostě peníze vyhozené do kanálu.
Proč jsme tedy v NATO, které nás má chránit (před kým ve středoevropské kotlině, když Němci, náš odvěký nepřítel, jsou také v NATO a Rusko daleko za humny?), když právě proto, že jsme v NATO, musíme vydávat tak velké peníze na zbrojení.
Jednou z nejbezpečnějších zemí Střední Ameriky je Kostarika. Ta v roce 1949 zákonem zakázala mít armádu, protože tam v roce 1948 probíhala občanská válka vyvolaná právě armádou. Kostarika je nejstabilnější zemí regionu. Každý muž či žena od 18 let jsou povinni chodit k volbám (pod sankcemi, pokud tak neučiní) a demokracie tam tudíž funguje. A neříkejte mi, že tak fungující demokracie v horkém regionu, jakým je latinská Amerika by nemohla fungovat v našem relativně klidném regionu.
Je zajímavé, že je tam naprostá volnost v zdravotnické politice. Nikdo nezakazuje přírodní preparáty i třeba na léčení rakoviny. Každý má možnost volby. Dokonce tam jezdí nakupovat přírodní léčiva lidé z USA. V Kostarice jsem byl a musím vám říct, že tam jakoby z vás spadne veškerá tíha světa.
Ale to jsem tak trochu odbočil. Jak si Kostaričané zajišťují bezpečnost? Když v okolních zemích svrhnou nějakého diktátora, tak se Kostarika nesnaží ideově stavět na jakoukoliv stranu. Prostě je mu dán politický azyl. A tak všichni diktátoři, a že se jich kolem Kostariky vyskytuje dostatek, v rámci úvahy nad svým možným budoucím pádem a eventuálním bezpečném přístavu pro své dožití, Kostariku chrání. Není to, vážení, geniální státnický tah politiků tohoto Karibskotichooceánského ráje na zemi?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV