„Řešili jsme další společný postup v kauze těžby štěrkopísku na hranicích Jihomoravského a Zlínského kraje. Jsme společně tvrdě proti a budeme hájit zájmy občanů Jihomoravského kraje a všech obcí a také chránit zdroje pitné vody pro Hodonínsko,“ řekl hejtman Michal Hašek.
„Svaz měst a obcí a já osobně vnímám ochranu zdrojů pitné vody jako absolutní prioritu. Proto na nejbližším jednání předsednictva předložím tento problém, abychom se vyjádřili jako Svaz. Úzce to souvisí s tím, co ministerstvo životního prostředí říká a mělo by tedy i naplňovat, že zdroje podzemní vody by měly být chráněny a hospodaření s ní by mělo být efektivní. Což když povolilo těžbu štěrkopísku, jde trošku proti tomu. Týká se to i Kyjova, protože je zásobován částečně z Koryčan, což je zdroj povrchový a částečně z tohoto zdroje z Uherského Ostrohu,“ uvedl starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
Starostové se na zasedání vyjadřovali obdobně.
„Chtěla jsem si potvrdit, že ta zastupitelstva, které se přidala k naší iniciativě, že za ní pořád stojí. To se potvrdilo i tou účastí zde. Nejsme na to sami, stala se z toho jakási veřejná záležitost a snad to půjde k dobrému konci,“ uvedla starostka Moravského Písku Hana Habartová.
„Já už dlouhodobě bojuji proti těžbě štěrku, protože to je skutečné ohrožení - a to není žádné šíření poplašné zprávy – prostě bez vody nemůžeme být. Takže jsem se jenom dojela ujistit, zda táhneme všichni za jeden provaz, protože náhradní zdroje pro nás, pro naše území nemáme. Zjistila jsem, že máme a jsem velmi ráda,“ dodala Anna Hubáčková, starostka Ratíškovic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV