Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážená paní ministryně,
vidím zde jednoho ministra, spíš paní ministryni, nicméně já věřím, že pan ministr Stanjura se dívá přes monitor, případně že dorazí za chvíli. V každém případě jsme ve třetím čtení daňového balíčku, máme pět měsíců po slavné konferenci, kdy jsme se dozvěděli, že Česko je ve formě, nebo že bude ve formě, a já mám, pane ministře, k celkovému balíčku jednu, úplně tu nejzásadnější výhradu.
My zde můžeme se přít hodiny, dny o všech opatřeních, která předkládáte, můžeme tady diskutovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích, ale - a to je zcela zásadní - pokud nevidíme to, čemu vy říkáte konsolidace jakožto celek, tak ztrácí naše argumenty do značné míry smysl. Od počátku, pane ministře, říkáme, že daňový balíček je nezbytné posuzovat v kontextu všech opatření. Opatření, která projednává Sněmovna nyní, ano, tomu rozumím, čili těch daňových, proto tomu taky říkáme daňový balíček, ale současně i všech výdajových, protože všichni víme, ten výsledek je dán rozdílem mezi příjmy a výdaji a chci-li, něco konsolidovat, tak musím vidět ve větším detailu to, co plánujete v příštích letech na té výdajové části, jinými slovy na těch úsporách, na těch škrtech.
Je sice pravda, že jste toto velmi obecně představili na tiskové konferenci, na té úvodní v květnu, nicméně bylo to pouze v rámci celkových čísel. Ano, hovořím třeba o těch 54 miliardách takzvaných úspor na takzvaném dotačním byznysu. Vy jste sice řekli, že to bude 20 miliard na Ministerstvu průmyslu a obchodu, 10 miliard na zemědělství, nepletu-li se, šest miliard na dopravě a tak dále. Nicméně pokud nepředložíte detail těch úspor, tak jakýkoliv konsolidační plán, nezlobte se na mě, je pouze zbožným přáním, protože my zde potom nevidíme ten faktický podíl toho, o kolik se zvýší daně, a kolik v tom celkovém kontextu budou činit ty úspory. Jednoduše proto, protože (jsme?) vám rozporovali ta čísla, která tam byla. A měli jsme k tomu důvody a konečně, začíná se to potvrzovat na vašem plánu roku 2024.
Takže my jsme po vás chtěli, abyste konkretizoval například dotační byznys ve smyslu obnovitelných zdrojů, abyste konkretizoval dotační byznys ve smyslu Ministerstva dopravy, abyste ukázal ta čísla na těch takzvaných nezbedných podnikatelích, kterým tedy vezmete ty dotace. Vy jste sice odpověděl, že to bude v návrhu rozpočtu, což je logické, to ani jinak být nemůže, ale to je pozdě, protože opět jsme v situaci, že predikujeme výsledek hokejového utkání někdy po první třetině.
A naše obavy se potvrzují, přesně podle plánu roku 2024, ale popravdě řečeno i podle výhledů, které už dáváte na rok 2025. Příkladem Ministerstvo dopravy, příkladem Ministerstvo školství. Ano, na Ministerstvu dopravy, jenom připomenu, pan ministr Kupka minulý rok plánoval na rok 2024 - to je v tom střednědobém výhledu, dobře poslouchejme - 190 miliard korun. Nyní předložil 150 miliard korun, já to zaokrouhluji, byly tam ještě nějaké drobné. Nicméně z toho, co se předložilo na Státní fond dopravní infrastruktury, kde jsem v dozorčí radě, tak je to tak, že získá z rozpočtu a ze všech poplatků, které má, 120 miliard korun. To je, pane ministře, méně, než kolik jsme dávali my v roce 2021. Tam jsme dávali 127 miliard korun. Jinými slovy pan ministr Kupka si bude muset buď půjčit - a teď se bavme o tom, jestli si bude muset půjčit 30 miliard korun nebo 20 miliard korun podle toho, kolik mu "dovolíte" - půjčí si přes Ministerstvo financí a dále přes Evropskou investiční banku, anebo prostě nebude stavět. Ale teď už to není o tom, že nebude otevírat nové stavby, teď už je to o tom, že by musel uzavřít nebo nepokračovat v již rozdělaných stavbách nebo prostě že by nedodržel kontrakty, protože už to má zasmluvněné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.