Hejtman Běhounek: Poskytovatelé sociálních služeb se bez pomoci zřizovatele neobejdou

20.07.2019 22:24 | Zprávy

Na sociální služby žádá pro příští rok Kraj Vysočina více než miliardu korun.

Hejtman Běhounek: Poskytovatelé sociálních služeb se bez pomoci zřizovatele neobejdou
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Kraj Vysočina bude po Ministerstvu práce a sociálních věcí požadovat pro příští rok dotaci v oblasti podpory poskytování sociálních služeb ve výši 1,021 miliardy korun. „K dosud poskytnuté částce 801,6 miliónu korun jsme připočetli částku, která nutně zohledňuje schválené rozšíření sítě regionálních sociálních služeb s očekávanými finančními dopady ve výši 105 miliónů korun, dále se do našich propočtů promítá navýšení osobních nákladů v sociální oblasti a navýšení povinných odvodů včetně zohlednění očekávané inflace,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

S navýšením podporovaných kapacit sociálních služeb je postupně případ od případu od letošního druhého pololetí počítáno například v novém pavilonu Domova pro seniory v Havlíčkově Brodě, Domově Telč, nová lůžka jsou k dispozici v Domově s pečovatelskou službou v Pacově a soukromém Domově v Třebíči.

Konečnou výši dotace pro poskytovatele registrovaných sociálních služeb v Kraji Vysočina stanoví MPSV na základě procentního podílu kraje na celkovém ročním objemu finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu na podporu poskytování sociálních služeb. Pro Kraj Vysočina činí stanovený podíl 5,3 %.

Pro letošní rok Kraj Vysočina získal k rozdělení mezi poskytovatele sociálních služeb částku 801,6 miliónu korun. Pro jejich dofinancování v letošním roce chybí přibližně 150 miliónů korun. Záleží na propočtech, které mají poskytovatelé služeb připravit do konce července. „Pokud by ze strany ministerstva nedošlo ke slíbenému dofinancování, hrozí poskytovatelům hospodaření se ztrátou, případně platební neschopnost v posledních měsících roku, protože výše platů je u krajských a obecních organizací povinná. Řešením v žádném případě nemůže a nesmí být  propouštění zaměstnanců, protože zejména v lůžkových zařízeních nemohou klienti zůstat bez péče. Poskytovatelé sociálních služeb se celoročně chovají úsporně, nedostatek peněz je nutí například odkládat některé opravy, ale bez pomoci zřizovatele se neobejdou, protože jejich 60 – 70 % nákladů stále připadá na mzdy a odvody,“ popisuje skutečnost hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Vedle finančních prostředků státu rozděluje mezi poskytovatele sociálních služeb peníze ze svého rozpočtu i Kraj Vysočina. V letošním roce jde o částku 138,5 miliónu korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.