Jsem člověk, který celý svůj profesní život slouží tomuto státu, a vím zcela přesně, jak by měl jeho systém fungovat. Rozhodně ne tím způsobem, že budeme měnit věci bez dostatečné odborné diskuze. Že budeme jenom podle toho, jak se to zrovna komu hodí, tu decentralizovat a tu zase centralizovat.
V prvé řadě, chceme-li něco systémově měnit, protože tvrdíme, že to nefunguje, musíme nejprve přesně pojmenovat, co konkrétně v tom stávajícím systému nefunguje a proč. Zjistit, zda je na vině skutečně nefunkční systém, nebo jenom místy nefunkční nesystémové řízení?! Nemůžeme říkat, že něco změníme a bude to lepší, když jsme předtím neřekli, co je špatně, v čem přesně to bude lepší a jak k tomu zlepšení přispěje právě ta prosazovaná změna. Což se ovšem právě děje v souvislosti s uveřejněnou zprávou o změně koncepce řízení krajských hygienických stanic.
Ještě v úterý dopoledne, při videokonferenci, jsem vystoupil proti tomuto záměru, k čemuž mám celou řadu argumentů, podložených zkušenostmi z uplynulého dvouletého období při řešení pandemie v našem kraji. Nevím, jaké konkrétní zkušenosti, a hlavně povědomí o problematice jednotlivých regionů má paní hlavní hygienička, ale já mohu například za náš Královéhradecký kraj říci, že i v době pandemie se mi s naší krajskou hygienou spolupracovalo dobře a vše potřebné fungovalo. Pokud vznikaly potíže, tak zpravidla právě díky vstupu nedostatečně obeznámeného vládního úředníka s konkrétními problémy, podmínkami či systémem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV