Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám, pomáhají přírodě, podporují rozmanitost různých druhů rostlin a živočichů nebo vymýšlejí, jak lépe zadržet vodu v krajině. Lidé z nich můžou zasláním sms zprávy do 31. ledna 2022 vybrat projekt, který obdrží Cenu veřejnosti.
Cílem soutěže je motivovat obce, zemědělce, soukromníky, neziskovky a další k lepšímu hospodaření v krajině. Za Cenu veřejnosti je odměna 50 tisíc korun. A jak se dá hlasovat? Na webových stránkách ZDE si vyberte svého favorita. SMS pošlete na telefonní číslo +420 736 301 599 v následujícím tvaru: KRAJINA (mezera) příslušné číslo vybraného projektu (např. KRAJINA 1).
"Jsem rád, že do Ceny za krajinu s námi šli zástupci Mendelovy univerzity a Nadace Partnerství. Potřebujeme příklady dobré praxe, abychom mohli inspirovat ostatní ale také sami sebe. Chceme dělat opatření, která mají pro krajinu skutečně význam. Kdo jiný by se měl o krajinu starat než kraj," zdůraznil hejtman Jan Grolich.
Odborná komise složená z představitelů Jihomoravského kraje, Nadace Partnerství a Mendelovy univerzity v Brně, kterou zastupují děkanka Zahradnické fakulty a děkan Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií, pak vybere v únoru tři nejlepší finalisty. Výsledky vyhlásí nejpozději do konce března. Jihomoravský kraj mezi vítěze rozdělí 230 tisíc korun – 1. místo bude oceněno 100 000, 2. místo 50 000 a 3. místo 30 000 korun.
„Projekty hodnotíme velmi komplexně. Jak ovlivňují celé povodí, jak zapadají do okolí nebo třeba i to, zda podporují druhovou rozmanitost naší krajiny. Cena veřejnosti je třešničkou na dortu, díky níž chceme do tématu vtáhnout všechny Jihomoravany a Jihomoravanky, protože věříme, že jim záleží na tom, jak bude náš kraj vypadat v budoucnu," uvedl náměstek pro oblast životního prostředí a předseda hodnotící komise Lukáš Dubec.
„Krajina jižní Moravy naléhavě potřebuje zásadní proměnu. Cena za krajinu představuje nejlepší projekty realizované v Jihomoravském kraji, které při obnově krajiny postupují komplexně a řeší současně všechny její problémy. Obce, zemědělci, spolky i individuální vlastníci pozemků mají spoustu inspirativních příkladů, jak to dělat správně a maximálně efektivně,“ říká člen hodnotící komise Martin Smetana z Nadace Partnerství, který se věnuje adaptačním opatřením v krajině a v projektu Živá půda radí vlastníkům půdy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV