Obě budovy poskytnou posádkám moderní zázemí, budou vysoce energeticky úsporné, dvoupodlažní a dimenzované i pro případné navýšení počtu výjezdových skupin. „Dohromady jde o investici za 182,5 milionů korun. Dlouhodobě se snažíme, aby měli naši záchranáři ve všech částech kraje kvalitní zázemí a odpovídající podmínky pro svou práci,“ řekl hejtman Jan Grolich. V objektech zaparkují až čtyři sanitky, součástí budou šatny, dezinfekční box, sklad zdravotnického materiálu, prádla, odpadu a parkovací místa u hlavní budovy.
„Právě stávající základna ve Veselí je tou poslední, kde ještě parkujeme sanitky venku, což samozřejmě není ideální, především v letním a pak také v zimním období. Proto jsme rádi za to, že budou všechna naše auta konečně pod střechou. A celkově je třeba říci, že dva mimořádně náročné roky, kdy se potýkáme s nárůstem počtu pacientů, ať už v souvislosti s covidem či dalšími faktory, poukazují na nedostatečnou kapacitu našich stanovišť. Musíme navyšovat počty výjezdových skupin a s tím jdou ruku v ruce kromě jiného již objemově nevyhovující prostory pro naše zaměstnance a také právě pro parkování vozů. Snažíme se tedy tyto akutně vznikající požadavky flexibilně řešit. To vše souvisí pochopitelně s tím, že nám velmi záleží na tom, aby naši zaměstnanci mohli pracovat v co nejkvalitnějších podmínkách,“ upřesňuje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.
Základna ve Veselí nad Moravou za 85 milionů korun má stát u polikliniky, hotová má být příští rok v září. Kyjovská základna v areálu tamní nemocnice vyjde na 97 500 000 korun, dokončená má být v červenci 2023. Výjezdová základna v Kyjově bude dopravně připojená přímo na silnici první třídy, samostatným vjezdem mimo ten nemocnice. Toto umožní rychlé vyjetí sanitních vozů co nejkratší cestou.
„Nyní se ve všech ohledech dostaneme na úroveň moderní záchranné služby. Výjezdová stanice bude na strategicky a dopravně lépe řešeném místě, což znamená, že u pacientů mohou být záchranáři rychleji. A ve chvíli, kdy rozhoduje každá minuta, je to klíčové,“ doplnil radní pro zdravotnictví Jiří Kasala.
Jihomoravská záchranná služba má v kraji 23 výjezdových stanovišť a zaměstnává více než 600 lidí. Kraj v posledních letech postavil několik nových základen záchranářů, například v Hustopečích nebo v obci Šumná. Letos staví šest nových výjezdových základen. Kromě výše uvedených také v Bučovicích a ve Slavkově u Brna, v Boskovicích a v létě začnou práce i v Mikulově.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV