Hejtman Kulhánek: Nejvíc postrádáme praktické lékaře, pediatry, gynekology, porodníky a zubaře

08.06.2022 7:33 | Tisková zpráva

Rada Karlovarského kraje schválila návrh opatření, kterými se snaží do regionu přilákat nové lékaře. Jedním z navrhovaných kroků je zcela zásadní navýšení stipendií, která mohou získat studenti medicíny, jež po skončení specializační přípravy počítají s návratem do regionu a vykonáváním svého povolání na jeho území.

Hejtman Kulhánek: Nejvíc postrádáme praktické lékaře, pediatry, gynekology, porodníky a zubaře
Foto: archiv
Popisek: Petr Kulhánek

Výrazně vyšší finanční podporu chce kraj nabídnout například také na zařízení nových i stávajících ordinací praktických lékařů, pediatrů, zubařů, nově také gynekologů nebo na specializační vzdělávání. Jde o zcela ojedinělá opatření, která v rámci výše finanční podpory nemají v České republice konkurenci.

„Již dlouhodobě se potýkáme s alarmujícím nedostatkem lékařů v Karlovarském kraji, a to napříč specializacemi. Nejvíce však postrádáme všeobecné praktické lékaře, pediatry, gynekology, porodníky a zubaře. Věkový průměr aktivních lékařů dosahuje v některých regionech 65 let. S jejich odchodem do penze by se mohl problém s dostupností lékařské péče ještě prohloubit. Ačkoliv zodpovědnost za poskytování zdravotních služeb nesou dle platné legislativy pojišťovny, přesto nám tato situace není lhostejná. Budeme se proto snažit pomocí finančních dotací motivovat současné studenty lékařských fakult, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují, aby se po jeho úspěšném dokončení vrátili do kraje a zde také ve svém oboru pracovali. Naší snahou však bude i přilákat lékaře z ostatních krajů,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Dle navrhovaných opatření by mohli o stipendium žádat již studenti 1. ročníku lékařských fakult. Naprosto zásadní je výše stipendia, která je nově stanovena na 150 tisíc korun na akademický rok. Tato neobvykle vysoká částka v rámci stipendijního programu by měla pomoci rodinám uhradit kompletní náklady spojené se studiem. Podmínkou však zůstává, že příjemce stipendia musí do 3 let od ukončení studia začít pracovat jako lékař ve zdravotnickém zařízení v Karlovarském kraji.

Tato doba vychází z požadavků příjemců stipendií, kteří mohou ještě po dobu tří let od řádného ukončení studia absolvovat svou specializační přípravu ve fakultních nemocnicích. Doba závazku pak vychází z doby čerpání stipendia. Po návratu do kraje budou moci případně čerpat další finance na specializační přípravu nebo na případné vybavení ordinací a další.

Zásadní navýšení finančních prostředků je plánováno také v rámci dotačního programu na podporu vzniku, modernizace a vybavení nových i stávajících ordinací. Finance z tohoto dotačního programu by nově mohly být využity také na odkup ordinací novými lékaři. Tyto dotace by mohli nově využít i gynekologové. Dotace by měly být i nadále poskytovány prostřednictvím obcí, jež znají nejlépe podmínky na svém území.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Žáková: Zúčastnila jsem se slavnostního otevření druidského energetického kruhu

7:04 Senátorka Žáková: Zúčastnila jsem se slavnostního otevření druidského energetického kruhu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k slavnostnímu otevření druidského energetického kruh…