Pozvání hejtmana na setkání přijalo sedmačtyřicet „babiček“ a tři „dědečkové“, kteří se účastní projektu Počteníčko s babičkou a snaží se, aby pobyt v nemocnici nebyl pro děti tolik stresující. Moravskoslezský kraj je hlavním partnerem tohoto projektu, realizovaného Spolkem Počteníčko.
„Nemocniční prostředí nemá žádný pacient rád. Pro děti je zvlášť tíživé. I když se délka hospitalizace zásadně zkrátila, je dobře, že i těch pár dnů, které tu musejí strávit, jim někdo zpříjemní a ulehčí. Projekt Počteníčko s babičkou potřebný a laskavý. Dokáže to, co nezvládne ani ten nejšpičkovější lékařský přístroj, totiž pohladit dětskou duši. Přestože se prostředí v nemocnicích a v dětských odděleních výrazně zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti. Babičky a dědečkové každý den děti potěší, s nimi se hlavně menší děti uklidní, což jistě přispívá k úspěšné léčbě. Za to jim patří velký dík,“ řekl hejtman Miroslav Novák. „Čtecím babičkám a dědečkům“ věnoval drobné dárky a „pracovní pomůcky“ – publikace, omalovánky, pexesa, které vydal Moravskoslezský kraj nebo se na jejich vzniku podílel.
Projekt Počteníčko s babičkou „běží“ od roku 2013. Moravskoslezský kraj ho podporuje třetí rok ve všech krajských nemocnicích s dětským oddělením. To znamená v krajských nemocnicích v Karviné, Havířově, Třinci, Frýdku- Místku, Opavě a Krnově. Rozšířil se i do dalších krajů – na Vysočinu, do Prahy, Olomouckého a Zlínského kraje.
„Do nemocnice chodí babičky, popřípadě dědečkové každý den včetně sobot a nedělí, pokud si to nemocnice vyžádá, tak i častěji a na další oddělení, například na JIP. Hlavně menším dětem zpříjemňují pobyt čtením českých pohádek, říkadel, básniček, hádanek. Hrají s nimi třeba pexeso, kvarteta, kreslí i zpívají. A hlavně si s nimi povídají, což oceňují zejména dospívající slečny. A protože je mezi nimi i hodně bývalých učitelek a učitelů, s dětmi se i učí a pomohou jim třeba s fyzikou nebo matematikou,“ uvedl předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina.
Mezi prvními se do projektu zapojila i paní Eva Černá: „Pro dobrý pocit, že někomu pomohu a taky to dělám pro sebe. Pravidelně se u dětí střídáme, máme s ostatními babičkami služby, a tak nejsem pořád doma. Je to výborná změna domácího stereotypu. A je moc fajn, když na vás děti v nemocnici čekají, když se zeptají, jestli přijdete zítra. To je hned lépe na světě..."
Na dětském oddělení v havířovské nemocnici se do Počteníčka zapojil také „dědeček“ - předseda klubu seniorů-učitelů v Havířově Vilém Uher. „Členové našeho klubu chodí pravidelně za dětmi do havířovských mateřských škol. Počteníčko je tak další rozšíření naší práce s dětmi. Právě bývalé kantorky a družinářky si s dětmi dobře rozumí. Osobně dětem v nemocnici kromě čtení a povídání rád pomáhám i s učením. To je úžasný pocit, když vás malý kluk obejme a poprosí, abyste mu pomohl s fyzikou,“ řekl pan Vilém Uher.
„Počteníčko s babičkou je aktivizační seniorský projekt. Jeho cílem je zpříjemnit pobyt dětem v nemocnici, rozvíjet mezigenerační vztahy, přispět ke zvýšení zájmu dětí o knihu a čtení, aktivizovat seniory a vrátit jim pocit potřebnosti a užitečnosti. V každém případě to je úleva jak pro děti, tak pro rodiče, kteří je na oddělení doprovázejí. Mohou si tak na chvíli v klidu odpočinout,“ uvedl patron projektu náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.
Projekt Počteníčko s babičkou byl označen jako vzorový projekt aktivizace seniorů v zemích Visegrádské čtyřky. Není ale jediným úspěšným projektem aktivizace seniorů, který podporuje Moravskoslezský kraj. V současnosti v kraji také probíhá například Křížovkářská liga a Hodinový vnuk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV