„Zásobování ochrannými prostředky a testy v Česku nebylo úplně ideální. Přestože se situace o něco zlepšila, pořád pro nás takovýto dar představuje výraznou pomoc,“ prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „I my děkujeme. Jak praví známé rčení — v nouzi poznáš přítele,“ doplnil saský ministerský předseda Michael Kretschmer.
Do Liberce dorazilo 2400 kusů odběrových sad na PCR testy a 5000 respirátorů třídy FFP 2. „My jsme zase dovezli 10 000 kusů našich nanofiltrů a dodáme ještě 1000 kusů bavlněných roušek s kapsou. Díky tomuto daru můžeme testovat všechny zaměstnance v domovech seniorů a dalších zařízeních,“ řekl hejtman Martin Půta, který dar Libereckého kraje do Saska v pátek 24. dubna osobně přivezl.
Sasko je blízký soused a partner Libereckého kraje. „Jsme teď od něj v době koronavirové nákazy odtrženi. To ale neznamená, že jsme spolu přestali mluvit a být přáteli a neumíme si navzájem pomáhat. A zároveň také hovořit o další vzájemné spolupráci, která bude pokračovat, až tahle krize skončí,“ prohlásil Půta. „Ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem buněčné terapie a imunologie v Lipsku bychom rádi založili česko-saské výzkumné zařízení. Sídlilo by na Trojmezí, v oblasti mezi Libercem a Žitavou,“ nastínil saský premiér Kretschmer.
Současná koronavirová krize podle hejtmana Půty skýtá pro mnoho zemí, Česko a Německo nevyjímaje, jedno velké poučení. „Možná přispěje k tomu, abychom si uvědomili, že ne všechno je dobré vyrábět ve vzdálených zemích, jakými jsou například Čína nebo Indie,“ uzavřel hejtman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV