Stavba bude stát nejvýše 2,2 miliardy korun bez DPH, přičemž kraj tyto náklady pokryje velkou částí z úvěru, dále z vlastního rozpočtu a také z příplatku akcionářů, mezi něž společně s městem Turnov, statutárním městem Liberec a městem Frýdlant sám patří. Krajští radní na svém včerejším jednání vybrali finanční instituci, která úvěr na stavbu poskytne. Je jí Komerční banka. „Jsem rád, že jsme opět o další krok blíže k výstavbě tohoto zařízení, které zajistí obyvatelům kvalitní péči odpovídající současným medicínským standardům. Do Věstníku veřejných zakázek se již na konci loňského roku odeslala ke zveřejnění nadlimitní veřejná zakázka na generálního zhotovitele stavby Centra urgentní medicíny a parkovacího domu s energocentrem. Nepřekročitelným limitem jsou 2,2 miliardy korun bez DPH za vlastní stavbu. Tato hodnota již respektuje i nárůst normativních cen u zdravotních staveb v posledním období,“ uvedl hejtman Martin Půta.
„Péče o zdraví obyvatel je pro nás prioritou. Jsem rád, že díky modernímu Centru urgentní medicíny budeme moci poskytnout tuto péči v kvalitě odpovídající 21. století,“ dodal Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví Libereckého kraje.
Liberecký kraj bude úvěr splácet mezi roky 2026 až 2035, a to v rovnoměrných splátkách. Všechny systémově významné banky oslovila poradenská firma Deloitte Advisory s. r. o., kterou kraj najal.
„Nejvýhodnější nabídku podala Komerční banka, které dokonce obdržela maximální počet bodů. Kraji navíc předložila jako jediná ze čtyř uchazečů i závazný návrh úvěrové smlouvy včetně úvěrových podmínek. V nich je například uvedeno, že nebudeme povinni platit poplatky za správu úvěru či za jeho poskytnutí. Jistiny budeme splácet v letech 2026 až 2035, a to v rovnoměrných splátkách,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Další parametry úvěru od Komerční banky:
- Maximální úvěrový rámec je stanoven na 1,3 miliardy korun s možným čerpáním do 31. prosince 2025.
- Úvěr je rozdělen do 2 základních částí, a to 700 milionů korun s fixní úrokovou sazbou 2,698 % p. a., a 600 milionů korun, u níž je úročení stanoveno jako 3M PRIBOR (= pražská mezibankovní úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu) minus 0,251 % p. a.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV