Hejtman Vondrák: Jde nám o to, aby situace v OKD měla co nejmenší dopady na Moravskoslezský kraj

14.12.2016 9:08 | Zprávy

Rada hospodářské a sociální dohody Moravskoslezského kraje chce podpořit snahy, které povedou k minimalizaci dopadů situace v OKD na region. V otázce hrozeb, kterými aktuálně čelí evropští oceláři, se tripartita jasně staví na stranu zdejších podniků a odborů. To jsou hlavní závěry letošní poslední schůze krajské tripartity. Zabývala se také připravovanou strategií restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, programem revitalizace, technickým vzděláváním a nezaměstnaností.

Hejtman Vondrák: Jde nám o to, aby situace v OKD měla co nejmenší dopady na Moravskoslezský kraj
Foto: Petr Kupka
Popisek: Hejtman Ivo Vondrák.

Úvodem plenární schůze členové schválili nové složení krajské tripartity a předsednictva, které vychází z povolebních změn vedení kraje. Předsedou zůstává Jiří Cienciala, čestným předsedou je hejtman Ivo Vondrák, novým místopředsedou se stal náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Hlavním bodem programu byla opět situace v OKD. „Jde nám o to, aby situace v OKD měla co nejmenší dopady na Moravskoslezský kraj. Pokud se dohodneme na rozumných návrzích, budeme je společně podporovat a prosazovat,“ uvedl hejtman MS kraje a čestný předseda krajské tripartity Ivo Vondrák.

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša připomněl zahájení procesu hledání strategického investora a seznámil tripartitu s mezistavem motivačního programu a personálních záležitostí spojených s ukončením těžby na dole Paskov. Nabídku pracovat v karvinské části OKD zatím přijalo zhruba 200 lidí, přičemž plán je až 500. Dále ředitel informoval o tom, že 15. 12. proběhne jednání představenstva, které by mělo ujasnit požadavky OKD na stát, se kterými pak management seznámí vedení kraje i tripartity a vládu. Hejtman Ivo Vondrák potvrdil, že kraj má zájem pomáhat společnosti OKD, ale za dohodnutých podmínek, které budou vycházet z analýz a reálných předpokladů.

Následovala problematika ocelářství, které aktuálně čelí dvěma hrozbám. V otázce ochranářských opatření EU proti dovozu levné čínské oceli našli zástupci firem, odborů a oborových sdružení kompromis, který by mělo nyní ministerstvo průmyslu a obchodu uplatnit při jednáních na úrovni EU. Složitější je situace kolem systému obchodování s emisními povolenkami. Ten může být pro zdejší hutní podniky likvidační, pokud by prošel stávající návrh. Právě koncem tohoto týdne bude výbor Evropského parlamentu ENVI hlasovat o pozměňovacích návrzích. Jan Rafaj z ArcelorMittal Ostrava upozornil na možné následky a prezentoval základní požadavek, aby zdejší podniky nebyly zatěžovány více než jiné firmy v Evropě. Hutní firmy dávají přímo a nepřímo práci desítkám tisíc lidí a odvádí miliardy do státního rozpočtu.

Tripartita se zabývala také programem revitalizace

Dalším bodem programu byla připravovaná strategie restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Zítra bude vláda projednávat tzv. Strategický rámec, vypracovaný Ministerstvem pro místní rozvoj ve spolupráci s kanceláří vládního zmocněnce a regiony. Cílem projektu je zastavit zaostávání a nastartovat prosperitu strukturálně postižených regionů. „Dnes začaly fungovat nové webové stránky restartregionu.cz, které umožňují veřejnosti přímo se podílet na tvorbě konkrétních opatření. Z návrhů pak budeme tvořit akční plán a věřím, že najdeme i zdroje,“ doplnil Jiří Cienciala, vládní zmocněnec a předseda krajské tripartity.

Tripartita se zabývala také programem revitalizace Moravskoslezského kraje, který je procesován velmi pomalu, a předkladatelé si stěžují, že jejich projekty už několik let marně čekají, až se dostanou na řadu. Vedení tripartity bude požadovat na ministerstvech průmyslu a financí, aby akcelerovala zadávání a realizaci projektů a stanovila objem finančních prostředků, se kterými je možné reálně počítat.

V oblasti nezaměstnanosti se tripartita zabývala problematikou nesouladu mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce, technickým vzděláváním, které rovněž neodpovídá potřebám firem, a také mobilitou pracovníků. Úřad práce potvrdil, že zájem o nový příspěvek na přestěhování za novým zaměstnáním a příspěvek na dopravu do zaměstnání není příliš zájem. Tripartita se proto bude snažit propagovat a podporovat tyto nástroje, aby se zvýšila informovanost potenciálních žadatelů a potažmo využívání těchto nástrojů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro

16:04 Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání vlády.