Vše souvisí s naplňováním programu RE:START, kterým vláda řeší pomoc strukturálně postiženým regionům - Moravskoslezskému, Ústeckému a Karlovarskému kraji.
V Dolní oblasti Vítkovice se zástupci Evropské komise seznámili se zajímavými projekty z oblasti vzdělávání, čisté mobility nebo životního prostředí. Například se záměrem Ostravské univerzity, která získala z evropských zdrojů téměř miliardu korun na výstavbu dvou nových fakult. Představen jim byl projekt na vybudování Moravskoslezského energetického centra při VŠB-TU Ostrava. Dalšími tématy bylo řešení tzv. pohornické krajiny na Karvinsku nebo čistá mobilita na příkladu veřejné dopravy ve městech Moravskoslezského kraje. I přes nevlídné počasí hosté velmi kvitovali okružní jízdu hornickou a důlní oblastí Karvinska a návštěvu míst souvisejících s projekty důlní těžby a rekultivace jejich území. Zaujal je také šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné.
„Z návštěvy mám velmi dobré dojmy. Naši hosté byli příjemně překvapeni tím, co už máme hotovo, co je připraveno a co můžeme do budoucna rychle realizovat. Velmi ocenili, že vše mohli vidět na vlastní oči,“ řekl po návštěvě hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Evropská unie si uvědomuje, že se náš kraj musí měnit od tradičního směrem k novému. V proměně Moravskoslezského kraje sázíme na tři hlavní karty: inovace do firem, investice s vysokou přidanou hodnotou a kvalifikované lidi s chutí uspět v životě i v práci,“ dodal moravskoslezský hejtman.
Návštěva zástupců Evropské komise v České republice se uskutečnila na základě zapojení České republiky do evropské Platformy pro uhelné regiony v transformaci a díky programu RE:START, který evropští komisaři označili za vzor pro ostatní uhelné regiony v Evropě. Právě zásluhou RE:STARTU ČR získala povolení k realokaci doposud nevyužitých finančních zdrojů z evropských fondů do „uhelných“ regionů. V současné době jde o zhruba 8 miliard korun. Peníze by měly být použity například na investice do infrastruktury základních škol, zdravotnictví nebo k nákupu dopravních prostředků pro nízkoemisní a bezemisní veřejnou dopravu. V rámci realokací již byla vyhlášena z Operačního programu Životní prostředí výzva k podávání projektů na snížení emisí ze stacionárních zdrojů.
„Nyní jde o to zajistit realokace finančních prostředků na klíčové projekty, které jsme si v našem kraji vytipovali. Myslím si, že je to jen otázka dalších kroků, jak tyto dodatečné finanční zdroje zajistit a dostat je co nejdříve do měst a obcí našeho kraje a do života místních lidí,“ uvedl Ivo Vondrák, který potřeby a očekávání regionu na podporu proměny kraje prezentoval i během středečního setkání v Praze na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.
Evropská komise vnímá potřebu podpořit procesy restrukturalizace v souvislosti s pokračujícím útlumem těžby a navazujících odvětví. Pro „Uhelnou platformu“ je vyjednáván fond ve výši 4,8 miliard EUR na sedm let, který má podporu Evropské komise a Evropského parlamentu. Fond se bude podílet na financování projektů zaměřených na transformaci a modernizaci ekonomiky a na revitalizaci devastovaných post-hornických území a měst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV