Doposud jich kraj takto rozdal 13 a půl tisíce, k tomuto počtu letos přibývá dalších 1600 kusů. Hlásiče a detektory zatím stály krajskou pokladnu 8 a půl milionu korun.
„Starší lidé patří do nejzranitelnější skupiny obyvatel kraje. Zvláště Ti, kteří žijí sami. Stačí trocha jejich nepozornosti nebo neobratnosti a může dojít k velkému neštěstí. Naše detektory a hlásiče seniory chrání před požárem nebo nebezpečným oxidem uhelnatým, který je životu nebezpečný i tím, že jeho únik nelze jednoduše rozpoznat. Je bezbarvý a bez jakéhokoli zápachu. Určitě doporučuji starším lidem, aby si hlásiče doma umístili. Získat je mohou v jednom z krajských Senior Pointů,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že letos kraj pořídil dalších 930 hlásičů požáru a 680 detektorů oxidu uhelnatého. Tato čidla vyšla na 1,7 milionu korun.
Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého Moravskoslezský kraj k seniorům dostane prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje seniorská kontaktní místa Senior Pointy ve městech Bruntál, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Karviná, Krnov, Kopřivnice, Nový Jičín, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec a Vítkov.
„Čidla rozdává nejen kraj, ale i obce v regionu, lidé si je také mohou pořizovat na vlastní náklady. V roce 2020 díky hlásičům vyrazili moravskoslezští hasiči k celkem 133 případům, vloni evidujeme 87 výjezdů na základě údajů z čidel. Od začátku tohoto roku máme hlášeno dalších už 83 výjezdů, které reagovaly na signál z hlásičů či detektorů a díky kterým se podařilo zabránit možná fatálním neštěstím. Pro nás je to signál, že náš projekt rozhodně má smysl,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.