Aktuální počet nakažených k 21. lednu 2021 byl celkově ve Středočeském kraji 14 883, přičemž přírůstek počtu případů za posledních 24 hodin činil 1111 případů. Z toho bylo 191 nakažených v seniorském věku 65+ (tj. 17,2 %). Přírůstek za posledních sedm dní činí nárůst 6 867, tj. 6,1 %.
„Nejvíce případů je v tuto chvíli v okresech Kladno, Praha-východ, Mladá Boleslav a na Praze-západ. Celkový počet hospitalizovaných od počátku epidemie představuje ve středních Čechách 6 153, z toho již bylo z ošetření propuštěno 4 337 pacientů. Zemřelých je evidováno v našem kraji od počátku epidemie 1 558,“ informovala o posledních aktuálních covidových číslech v kraji hejtmanka Petra Pecková (STAN). Nejvíce ohnisek se nachází v zařízeních sociálních služeb, a to v celkem 53 z nich. Nejhůře je na tom domov seniorů Uhlířské Janovice, kde je 36 pozitivních klientů a 19 zaměstnanců. Ohniska jsou dále ve 12 zdravotnických zařízeních, 4 dětských domovech, 3 věznicích a v jednom výrobním závodě. Ve školských zařízeních je výskyt nákazy hlášen ve 103 MŠ, 48 ZŠ, jedné střední škole a v osmi školních jídelnách. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních v kraji pomáhá celkem 78 vojáků Armády ČR. „Znovu jsme informovali všechna zdravotnická a sociální zařízení, která se ocitla v nelehké situaci, o způsobu, jakým žádat armádu o pomoc. Jednala jsem i s plukovníkem Romanem Tkáčikem, ředitelem KVV Praha pro Středočeský kraj. Výsledkem je opravdu významně vyšší počet příslušníků armády, kteří nám nyní pomáhají a jejich pomoc je opravdu neuvěřitelně přínosná,” sdělila hejtmanka Petra Pecková.
Od státu Středočeský kraj získal v minulých týdnech 15 210 vakcín a tento týden ve středu dorazilo dalších 11 700 dávek (4 485 lahviček, 26 900 dávek celkem). S jejich distribucí do sedmnácti očkovacích míst začal kraj ve čtvrtek ráno a pokračoval v očkování prioritních skupin 1A, tedy personálu v domovech seniorů, klientů sociálních pobytových služeb a ambulantních lékařů. „V tuto chvíli je již doočkován zdravotnický personál ve všech oblastních nemocnicích kraje, kromě těch zdravotníků, kteří onemocněli koronavirem. Zahájili jsme již také očkování personálu domovů seniorů a začíná i očkování klientů,“ upřesnil radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Ve středních Čechách by mělo být celkem proočkováno v rámci A1fáze 12 000 pracovníků ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory a dalších pobytových zařízeních cca 10 500 pracovníků, a k tomu je ještě třeba připočítat cca 3 000 praktických lékařů pro dospělé, děti a dorost a zhruba stejný počet ambulantních specialistů.
Z celkové dodávky do České republiky k 30. 12. 2020 činil podíl Středočeského kraje pouze 5 %. V dalším týdnu, konkrétně 5. 1. 2021, byl 8,5 % a dodávka doručená 12. 1. 2021 představovala 8,2 %. Občanů ve věkové kategorii 65+ žije v kraji 255 825. V této souvislosti středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) rovněž poukázala na to, že kraj si nemůže sám pro své občany vakcíny objednat, ale jejich množství přiděluje ministerstvo zdravotnictví. Upozornila také na to, že kraj je pod tlakem seniorů a jejich příbuzných, kteří se ptají, kdy konečně budou očkovaní. „Určitě řada Středočechů jezdí denně za prací do Prahy, ale není možné, abychom do hlavního města posílali ty nejstarší seniory. Ti musí mít očkování co nejblíže domovu. Střední Čechy mají 17 očkovacích míst, ale počet dodaných vakcín je stále malý. Jsme připraveni očkovat, ale musíme mít čím,“ říká hejtmanka. „Od příštího týdne by mělo dorazit do Středočeského kraje 7 krabic, a to po tři týdny za sebou. V jedné je 195 lahviček, což je 8 190 dávek. To je o 30 procent méně, než jsme očekávali,“ říká radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík s tím, že část vakcín musí být určena pro druhou dávku již očkovaným zdravotníkům a bude se muset omezit prvoočkování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV