Hlubuček (STAN): Pražané loni odevzdali přes sedm tun baterií a více než 3000 tonerů

21.02.2022 8:36 | Tisková zpráva

Třídění odpadu nadále Pražané věnují velkou pozornost, a to i v oblasti třídění baterií nebo například tonerů. Jen v loňském roce takto odevzdali lidé v 19 sběrných dvorech hl. m. Prahy 7542 kg použitých baterií.

Hlubuček (STAN): Pražané loni odevzdali přes sedm tun baterií a více než 3000 tonerů
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Přibližně dvě třetiny materiálu v nich je pak možné recyklovat a znovu použít kovy a další suroviny pro výrobu. Podobně aktivní byli lidé i u tonerů, kdy odevzdali 3 101 kusů použitých tiskových kazet, z nichž bylo 1 041 využito k dalšímu zpracování a 2 060 bylo zlikvidováno.

Nejen v Praze, ale i v celé České republice věnují třídění baterií lidé velkou pozornost. Podle statistik společnosti ECOBAT je ročně vytříděno zhruba 45 procent baterií, které se dostanou do oběhu. U baterií má přitom třídění zásadní důvod, jelikož prostřednictvím recyklace je možné ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.

Do nádob v 19 sběrných dvorech odnesli v roce 2021 lidé 7 542 kg použitých baterií, což je velice vysoké číslo. Pokud by totiž baterie skončily v běžné popelnici, putovaly by na skládku či do spalovny a postupně by se z nich uvolňovaly škodlivé látky.

„Díky recyklaci v některém z 19 sběrných dvorů hlavního města Prahy je možné předejít těmto škodlivým procesům, které se negativně podepisují nejen na přírodě, ale i na našem zdraví. Zároveň díky recyklaci šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou,“ vysvětluje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Například z tužkových baterií je možné recyklací získat ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny jsou následně využívány k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo hudebních nástrojů. Plné dvě třetiny baterií tak najdou nové využití, což přispívá k lepšímu životnímu prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

18:09 Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na připomínku poslankyně Berko…