Hofmann (ODS): F-35? Proč ne?

13.09.2023 10:21 | Komentář

Na plénu poslanecké sněmovny, a i mimo ni, se objevuje řada polopravd o záměru nákupu letounů F-35, které by měli nahradit stávající zapůjčené letouny JAS-39 Gripen. Pokusím se tedy celou záležitost trochu vysvětlit.

Hofmann (ODS): F-35? Proč ne?
Foto: ODS
Popisek: Jan Hofmann

V poslední době se často nejen v mediích, ale i na plénu sněmovny, objevují informace o jednáních stran  nákupu nadzvukových letounů F-35. V éteru koluje řada informací, z nichž drtivá většina je smyšlená a nemá s realitou nic společného. Pokusím se tedy zvěsti o vládou zbytečně vynaložených prostředcích uvést na pravou míru.

Předně je třeba zdůraznit, že současné letouny JAS-39 Grippen byly pořízeny za vlády Miloše Zemana na smlouvu o „krátkodobém“ pronájmu na deset let, která vypršela v roce 2015. Nahradily tak zastaralou ruskou techniku a již tehdy byl požadavek armády na 24 strojů, abychom k ochraně vzdušného prostoru měli k dispozici dvě kompletní letky. Vláda tehdy s ohledem na nedostatek „armádních“ financí v rámci státního rozpočtu a naprosto jiné mezinárodní situaci rozhodla o pořízení namísto 24 strojů jen o 12 strojích jednomístných a dvou dvoumístných.

Stroje nebyly zakoupeny, nýbrž pronajaty. Vláda tím chtěla získat desetiletý odklad pro realizaci jejich nákupu. Nestalo se však nic a smlouva pokračuje dodnes. Musím dodat, že pro nás není ani v tuto chvíli příliš výhodná, jelikož platby za pronájem počítaly právě s desetiletým pronájmem. V případě využití dvouleté opce skončí současná smlouva v roce 2027. Ministerstvo obrany proto intenzivně jedná o jejím prodloužení do roku 2035. V tomto roce končí životnost stávajících letounů a musí být bezpodmínečně vyřešena jejich náhrada.

Požadavek na studii náhrady současných Gripenů přišel teprve v roce 2019. Tento úkol zadal armádě tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Vzhledem k blížícímu se konci smlouvy na Gripen sice již pozdě, ale přece jen. Po dvouleté intenzivní práci přišli armádní specialisté se závěrem, že jediným vhodným strojem pro budoucí nadzvukové letectvo české armády je letoun 5. generace, tedy letoun F-35. Studie zřetelně dokládá, že se zdaleka nejedná o nejdražší stroj ani ve srovnání se stroji 4. generace. Zároveň jde i o letoun přinášející armádě významnou strategickou výhodu.

S těmito závěry byli seznámeni členové výboru pro obranu poslanecké sněmovny. Ministerstvo obrany na základě těchto odborných podkladů proto zahájilo jednání s vládou USA. Jiným způsobem, než jednáním ve formátu vláda-vláda, se tento stroj ani pořídit nedá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Jan Hofmann

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nejsi ty náhodou z ODS?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegusta , 13.09.2023 10:43:51
Meleš páté přes deváté a podstata ti uniká.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích