Strana zelených v Ústeckém kraji podpořila občanskou iniciativu usilující o zastavení plánované výstavby spalovny odpadů v Komořanech u Mostu. Dneškem tak spouští online petici vyzývající hejtmana Ústeckého kraje změnu a přehodnocení veškerých rozhodnutí, která v současné době umožňují realizaci stavby a provozu spalovny EVO v Komořanech u Mostu. Petici lze najít na stránce www.neodpadnem.cz.
„Při pohledu na projekt spalovny by se zdálo, že krása střídá nádheru. Ovšem z jeho plánované realizace v tak zamořeném prostředí, jako je oblast Komořan u Mostu, se spíše zdá, že při vymýšlení projektu nebyl někdo při smyslech,“ říká Jan Hrubeš, předseda mosteckých zelených.
Jaké jsou hlavní důvody, proč spalovnu místní i zelení odmítají?
· Spalovna bude do již tak exhalacemi a prachem zamořeného prostředí (chemička, doly, teplárna) vypouštět těžké kovy jako je arzen, rtuť nebo stroncium.
· Další exhalace způsobí automobilová doprava, která bude vozit do spalovny 150 000 tun odpadků ročně z celého Ústeckého kraje, spalovna totiž nepočítá s využitím blízké železniční vlečky.
· Spalovna bude umístěna v blízkosti rekreační zóny Matylda.
· Neexistuje záruka, která by vyloučila možnost, že do spalovny nebude dovážen odpad z Německa.
· Spalovna nebude pod veřejnou kontrolou (jako například spalovna v Plzni), protože je v majetku soukromého vlastníka. Víme, kolik nás pak bude stát zpracování tohoto odpadu?
· Ale hlavně: stavba a provozování spalovny má významný psychologický efekt, který poničí už tak pochroumanou pověst a prestiž měst a obcí na Mostecku a Chomutovsku.
Vyhlášku vycházející z plánu odpadového hospodářství kraje (POH ÚK) schválilo zastupitelstvo Ústeckého kraje 29. února 2016. Vyhláška výslovně připouští výstavbu spalovny odpadů v Komořanech u Mostu. „V rámci energetického zpracování komunálního odpadu se nám v tuto chvíli jeví jako nejlepší způsob spalovna v Komořanech. Už jsou rozjeta všechna jednání a věříme, že do roku 2020, jak je to v plánu, se podaří spalovnu otevřít,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. Tato spalovna by podle vyjádření šéfa krajského odboru životního prostředí Tomáše Buriana navíc mohla být postavena s veřejnou podporou: „Z hlediska přístupu k dotacím či veřejným prostředkům je v POH ÚK uveden výčet typů zařízení, které jsou navrhovány k veřejné podpoře a projekt spalovny s kapacitou 150 000 t SKO/rok je v tomto seznamu uveden.“
„Umístění nové spalovny do imisemi silně zatížené oblasti Mostecka je pro nás nepřijatelné. Navíc vůbec není jisté, že tam nakonec skončí odpady z kraje a ne například z Německa,“upozorňuje krajský předseda Strany zelených Jiří Škoda a dodává: „I proto bylo pro nás podpoření této iniciativy samozřejmé.“
Online petici v nejbližší době doprovodí papírová petice s cílem změnit POH ÚK tak, aby výstavbu spalovny s veřejnou podporou neumožňoval.
REAKCI TEPLÁRNY NAJDETE ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV