Hynek (Realisté): Máme právo být hrdým národem

13.05.2017 12:17 | Zprávy

F. Kennedy kdysi poznamenal: „Neptejte se, co pro vás může udělat vaše země - zeptejte se, co můžete udělat pro vaši zemi.“

Hynek (Realisté): Máme právo být hrdým národem
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

Zeptal se na to Bedřich Smetana, když vytvořil symfonické básně Má vlast. Rok po premiéře Vltavy se do této vlasti narodil Tomáš Baťa, který nejen změnil mezinárodní pohled na obuvnický průmysl, ale také ukázal, že Čech může být světový. Baťovy boty měl na sobě možná i Tomáš Garrique Masaryk, když při svém projevu 28. října 1918 prohlásil: „Dosáhli jsme samostatné republiky, protože jsme horoucně věřili ve své národní ideály, že jsme ve svém nitru uznávali a ctili něco svatého a že jsme měli důvěru v lidi a lid; a stejně udržíme si svoji republiku a demokracii, když budeme věřit ve své ideály, když uznáme to svaté a když budeme důvěřovat jeden v druhého.“

Ačkoliv se to může zdát paradoxní, aby člověk věřil a naplnil své ideály, musí být realistou. Náš úspěch se skládá z naší podstaty a tou je, i když si to mnohdy přestáváme uvědomovat, český národ. Jsme národem, který stvořil mnoho světových umělců, špičkových lékařů a výjimečných sportovců. Jsme národem, který má za sebou nelehkou historii a náročnou budoucnost. V duchu evropské integrace, která se postupně stává národní desintegrací, máme před sebou trnitou cestu, kterou budeme schopni projít pouze v případě, že se nebudeme bát svoji podstatu obnovit a hájit se s ní.

Prvním krokem je přestat mít obavy ze slova národní. Mnozí tvrdí, že je politicky nekorektní.  Ale proč? Slovo národ či národní použil Barack Obama ve své inaugurační řeči bez obav o politickou korektnost více než 30krát. Poláci nazvali jednu ze svých strategických institucí jako Ministerstvo národní obrany. Naši slovenští bratři uvádí svoji ústavu takto: „My, národ slovenský…“ Pokud je vám to stále málo, zamyslete se nad tím, proč se nejvyšší orgán reprezentující mezinárodní společenství nazývá Organizací spojených národů? Protože svět je tvořen národy, stejně jako byl národy vytvořen evropský kontinent.

Češi mají velkou výhodu – jsou vnímaví k různým situacím a jsou schopni je vyhodnotit a dle toho se zařídit. Vítězí u nás selský rozum, i když se zdá, že všichni kolem jsou na opačné straně. Proto jsme odmítli uprchlické kvóty. Proto si nenecháme líbit zbytečná evropská nařízení, která jdou proti našim zájmům. Národním zájmům.

S odkazem na historii a s trochou optimismu, který nám jako národu nikdy nechyběl, věřím, že to zvládneme. I když nám slovo národ chybí v ústavě, pocit národnosti nám nechybí v srdci. Jsme Češi, a proto se nevzdáme. Ani svého národa, ani svých ideálů. Proto buďme Realisty.

RNDr. Jiří Hynek, zakladatel Realistů a prezident AOBP

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Bonmot, který koluje o Miloši Zemanovi

19:03 Ministr Válek: Bonmot, který koluje o Miloši Zemanovi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Miloši Zemanovi.