Od Bezpečnostní a informační služby (BIS) chtějí její zprávu o možných ekonomických vazbách mezi operátorem Nordic Telecom a firmou PPF, která vlastní operátora O2 a infrastrukturní firmu CETIN. Další tři materiály žádají od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
„Výstupy ze zprávy BIS byly jedním z hlavních argumentů pro zastavení aukce a v těchto dnech nově připravovanou změnu nastavení podmínek. Částečně také souvisely i se změnou ve vedení ČTÚ. Zároveň obě firmy projevují i nadále zájem účastnit se aukce. Tato aukce bude definovat fungování trhu na další desetiletí a jako členové příslušného podvýboru cítíme v současné situaci informační deficit, který chceme prostudováním vyžádaných zpráv snížit,“ vysvětluje Martin Jiránek.
Podvýbor si vyžádal také tři materiály od MPO. Prvním je zápis z jednání zástupců ministerstva s ředitelem Generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG Connect) panem Violou. Druhým jsou zápisy z jednání se zahraničními operátory, se kterými úředníci řešili zájem o českou aukci 5G kmitočtů. A třetím je rozbor z Úřadu vlády, který podle MPO obhajuje postup vlády při změně na pozici předsedy Rady ČTÚ.
„V posledních týdnech došlo k zásadním změnám při přípravě aukce i ve vedení ČTÚ. Speciálně změny ve vedení ČTÚ v médiích komentují a často zpochybňují právníci, což jednoznačně nebudí důvěru. A jelikož jde jak o miliardy do státního rozpočtu, tak o právní nezpochybnitelnost všech budoucích kroků úřadu, chceme si to co nejvíce ujasnit. Zároveň chceme podrobnější informace o celé situaci, abychom dokázali odpovídat i na otázky kolegů poslanců, kteří je vzhledem k turbulencím okolo aukce zcela logicky mají,“ dodává Jiránek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV