Fyzická krása: Výzkumy ukazují, že bez ohledu na schopnosti či morální kvality daného člověka vizuálně atraktivnější lidé oproti těm neatraktivním:
- dostanou s vyšší pravděpodobností půjčku a budou mít nižší úrok,
- dostávají až čtyřikrát nižší pokuty při spáchání přestupku,
- vydělávají více (při velkých rozdílech v atraktivitě až 15 % rozdíl ve výši mzdy),
- se s vyšší pravděpodobností dostávají na pracovní pohovor,
- jsou častěji povyšováni...
Ze studie v USA dokonce vyšlo, že rozdíl ve výši mezd je výraznější při porovnání atraktivity než při srovnání mezi bělochy a černochy. A jiná studie uvedla, že více lidí uvádí, že jsou diskriminování kvůli vzhledu než kvůli příslušnosti k etniku.
Čím to může být? Studie ukazují, že většina lidí považuje za atraktivní čisté, symetrické tváře. Pro lidský mozek je snazší symetrické tváře rozpoznávat a kategorizovat a pro člověka je tedy z pohledu fungování mozku jednodušší dívat se na atraktivní lidi.
Navíc jako společnost dlouhodobě budujeme silný étos fyzické krásy spojené s úspěchem a vysokou mravní sílou. Jak často vidíte například v reklamě na výrobek, který chce firma prodat, neatraktivního člověka? Je logické, že když jsme k fyzické kráse vědomě i nevědomě vychováváni, že ji jako společnost i jako jednotlivci budeme upřednostňovat.
Co tímto příspěvkem vlastně chci říci? Rozumím tomu, že se většině lidí líbí víc hezčí než oškliví lidé. Mám to vlastně stejně a mluvit nikomu do preferencí určitě nehodlám. Na druhou stranu znevýhodňovat méně atraktivní kvůli tomu, že se tak narodili, dávat jim vyšší pokuty či častější výpovědi z práce mi vhodné nepřijde.
Chápu, že celoživotní výchovu, společenský tlak i samotné fungování mozku půjde přemáhat jen velmi složitě, ale alespoň to samotné uvědomění vám v některých situacích může pomoct udělat jiné rozhodnutí či zvolit jiný přístup. Já osobně dnešní zjištění určitě do svého vnímání krásy a chování se podle krásy zapracuju.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV