Zřídí také pozici ombudsmana trasování, který bude řešit nesrovnalosti a stížnosti lidí související s trasováním. Celkem se bude jednat o 300 tisíc korun, 200 tisíc z toho bude směřováno na trasování, dalších 100 tisíc na zřízení osoby ombudsmana.
„Pravidelné testování a rychlé trasování v kombinaci s dodržováním 3R - to jsou kroky, které nám pomohou zvrátit katastrofický scénář, k němuž nyní směřujeme. Chceme upozornit na pozitivní změnu v systému trasování, které je nyní na velmi dobré úrovni - naprostá většina pozitivně testovaných je kontaktována do 24 hodin. Chceme udržet rychlost i při narůstajícím objemu testování a zhoršující se epidemické situaci. Vedle toho Praha zaplatí zřízení takzvaného ombudsmana trasování, na kterého se lidé budou moci obracet s kritickými připomínkami a který bude prověřovat chyby vyskytující se v systému,“ uvádí Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a sociální politiku.
Praha se dohodla s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy na spolupráci při zajištění dostatečné kapacity a stálém zlepšování kvality trasování. Důvodem, proč se hlavní město bude částkou 300 tisíc korun angažovat v státem organizovaném trasování, je podle vedení města nedostatečná schopnost vlády flexibilně reagovat na zhoršující se epidemickou situaci na území ČR a všeobecnou nedůvěru obyvatel k testování a trasování. Díky spolupráci hlavního města a pražské hygieny budou navýšeny personální kapacity tak, aby se trasování uskutečňovalo co nejrychleji a nejefektivněji, a to navzdory očekávanému dramatickému vývoji epidemie.
„Lidé by se neměli bát poctivě hlásit všechny své kontakty k trasování a předcházet tak šíření onemocnění covid-19 zejména teď, když se Českem šíří velmi infekční britská mutace. Nyní došlo ke zvýšení náhrad mzdy pro zaměstnance po dobu nařízené karantény nebo izolace. Od počátku epidemie se v Praze snažíme spolupracovat se státní hygienickou službou a podporovat její činnost. Trasování, dodržování pravidel 3R, očkování a testování populace je cestou ke zvládnutí epidemie,“ vysvětluje Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
„Hygienická stanice hlavního města Prahy má s hlavním městem Prahou již tradičně dlouhodobou a efektivní vzájemnou spolupráci. Je tomu i v současné složité epidemické době, kdy pražští hygienici s vypětím všech sil řeší denně stovky až tisíce nových covid-19 pozitivních případů. Hygienická služba prošla díky úsilí vlády a Ministerstva zdravotnictví za uplynulých necelých dvanáct měsíců obrovským pozitivním vývojem co se týče radikálního zvýšení digitalizace a informačních technologií do práce hygieniků v celé České republice včetně navýšení personálních kapacit. Vítáme přístup hlavního města Prahy, které jako kraj cítí spoluzodpovědnost za řešení epidemické situace v Praze a rozhodlo se nám finančně vypomoci v úsilí o další, postupné zlepšování naší práce nejen v trasování, ale i vysvětlování leckdy složitých dotazů ze strany veřejnosti,“ říká ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.
K tomu Praha ve spolupráci s krajskou hygienou operativně zřizuje také novou funkci ombudsmana trasování. Smyslem zřízení pozice ombudsmana je posílit důvěru Pražanů v trasování. Ve společnosti stále převládá pocit, že „trasování nefunguje“ a „hygiena nestíhá“. Jak ale ukazují data z monitoringu trasování, není tomu tak – 85 % z pozitivně testovaných občanů kontaktuje hygiena do 24 hodin, stejně tak 95 % jejich rizikových kontaktů.
Podle radní Mileny Johnové je pocit Pražanů, že trasování je nefunkční, jedním z důvodů, proč se systémem nespolupracují - a systém pak skutečně nefunguje. Zlepšení reputace trasování je proto v zájmu Pražanů a celé společnosti. Úkolem ombudsmana bude reagovat na stížnosti lidí, kteří nebyli včas, anebo správně kontaktováni call centrem hygieny. Na ombudsmana se mohou Pražané obracet prostřednictvím emailové adresy ombudsman.trasovani@praha.eu, na které budou moci nahlásit případy selhání systému trasování. Každý případ bude následně prošetřen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV