Připravují legislativu směřující k přísnějšímu postihu pachatelů, organizují setkání a konference zaměřené na prevenci a nezáleží na tom, zda patří mezi poslance, senátory, nebo pracují v regionech. V rámci Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách v současnosti probíhá 16 akčních dní proti násilí a my, lidovci, se jasně stavíme na stranu obětí. Násilí není soukromá věc a boj proti němu považujeme za prioritu.
Boj proti násilí vedeme z vlády i opozice
Aktuálně lidovečtí politici a političky znovu prosazují zejména na zpřísnění trestů za domácí násilí a znásilnění. Tématu se dlouhodobě věnuje například místopředsedkyně strany a bývalá senátorka Šárka Jelínková. „Naším záměrem je stihnout příslušnou novelu v tomto volebním období. Je to pro mě priorita, kterou bych chtěla stihnout co nejdříve. Vše připravujeme a vyjednáváme s odborníky i opozicí. Spolupracujeme také s řadou organizací, které se tímto tématem zabývají, například s Amnesty International či Konsent,“ řekla Jelínková v květnu pro portál Refresher.
S místopředsedkyní Jelínkovou na tématu již druhé volební období spolupracuje poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL). Ta se podílela na legislativě, kterou v červnu minulého roku podepsal prezident a o něco později vešla v platnost. Oběti znásilnění nově dostaly právo na zabránění kontaktu s pachatelem, právo na volbu pohlaví vyslýchajícího či tlumočníka a právo na zvlášť ohleduplný a citlivý přístup při výslechu.
Obě lidovecké představitelky usilují mimo jiné také o zavedení povinné lékařské terapie pro tyrany a postihu za rozesílání fotografií a zpráv se sexuálním obsahem po rozchodu partnerů, zvláště teenagerů, bez souhlasu jednoho z nich.
Holky se nebijou. To přece slyšeli jako malí na pískovišti úplně všichni
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV