„Zajímalo nás, jak se TOP9 dívá na situaci před druhým kolem před sestavováním vlády, zda jsou pozice stejné nebo se něco změnilo. Pro nás je důležité tuto debatu vést, protože si myslím, že příliš intenzivní diskuse mezi sněmovními stranami o budoucí vládě neprobíhají. Respektive vítěz voleb je nevede příliš intenzivně; ve srovnání se situací před čtyřmi lety u nás nebo nyní v Německu,“ řekl Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL.
KDU-ČSL má i před druhým kolem jednání o podobě vlády stejnou podmínku, a to tu, že nebude součástí vlády, ve které je trestně stíhaný člověk.
„Jsme připraveni jednat, kdyby tato podmínka ze strany Hnutí ANO neplatila. Jsme konstruktivní politickou stranou a nejsme zaťatí, že bychom se nechtěli bavit, naopak, jsme připraveni k debatám. Otázka je, zda vítěz voleb má vůli jednat nebo zda už je vytyčen vládní půdorys tří stran – Hnutí ANO s SPD a komunisty,“ dodal Marian Jurečka.
Zástupci KDU-ČSL a TOP09 jednali také o spolupráci v oblasti komunálních a senátních voleb tak, aby horní komora parlamentu zůstala pojistkou demokracie i po podzimních volbách.
„Dovedeme si představit, že spojíme síly při předkládání poslaneckých iniciativ některých zákonů. Je zde snaha o spolupráci nejenom směrem k podzimu, to znamená komunální a senátní volby, ale i směrem například k některým legislativním iniciativám,“ doplnil Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV