KSČM: Komunisté obhájili petici

08.06.2023 4:31 | Tisková zpráva

Na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně se poslanci petičního výboru zabývali peticí KSČM proti zvyšování věku odchodu do důchodu, kterou jako zástupce petentů hájil Roman Roun.

KSČM: Komunisté obhájili petici
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Přepis projevu zástupce petentů Romana Rouna:

Vážené paní poslankyně, Vážení páni poslanci, Vážení spoluobčané,

představuji vám petici proti zvýšení věku odchodu do důchodu, pod kterou se k dnešnímu dni podepsalo 16 610 občanů ČR. Tuto petici iniciovali členové Komunistické strany Čech a Moravy několik dní poté, co do zpravodajství České televize prosákly informace o tom, že vláda Petra Fialy připravuje další asociální kroky v údajné snaze řešit dramatický stav ekonomické situace České republiky, na kterém ovšem má lví podíl právě Petr Fiala a jeho ministři.

Jedním z těchto kroků je návrh na prodloužení věku odchodu do důchodu. A to přesto, že premiér Petr Fiala ještě v listopadu minulého roku prohlásil, že tato vláda důchodový věk nezvýší!

Protože se jedná o další krok vlády, která se zuby nehty vyhýbá zásadnímu zvýšení daňové zátěže pro banky, korporace a multimiliardáře a místo toho volí cestu dalšího omezení důstojného života pracujících, byli komunisté první, kdo začal v ulicích a na náměstích po celé České republice vyzývat k odporu proti zvyšování věku odchodu do důchodu.

Protože jde o zásadní téma, které se dotkne současné generace občanů v produktivním věku a které výrazně rezonuje společností, překročili jsme hranici deseti tisíc podpisů již za čtyři týdny.

Poté podpisy pod vlastní petice, které také odmítají zvyšování věku odchodu do důchodu, začaly sbírat další subjekty, odborové organizace, spolky a hnutí. Jsme proto rádi, že právě blesková reakce komunistů byla inspirací pro odpor proti vládnímu návrhu dále zvyšovat věk odchodu do důchodu. V současnosti se tak počet podpisů na všech peticích odmítajících zvyšování věku odchodu do důchodu blíží 130 tisícům.

Rozhodně tedy nejde o minoritní téma.

Jsme si vědomi situace, kdy důchodový systém skončil v prvním čtvrtletí letošního roku v deficitu 25,7 miliardy korun, který se letos může vyšplhat až na 80 miliard korun.

Jsme si také vědomi toho, že chronický deficit souvisí s demografií (stárnutím populace) a pomalou mzdovou konvergencí.

Což vede k nutnosti řešit financování penzijního systému skutečně systematicky. A to nikoliv lepením děr, ale stabilizováním důchodového systému, průběžným financováním z důchodového pojištění i dalších zdrojů státního rozpočtu.

Tedy zvýšením příjmové strany státního rozpočtu například zdaněním všech zisků dosahovaných na našem území, zrušením stropu sociálního pojištění z nadstandardních platů či omezením výdajů na zbrojení.

Tedy užitím takových řešení, které koaliční vláda odmítá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„30 let svobody? Máme na víc!“ Svobodní varují před ztrátou svobod, za které se bojovalo v roce 1989, a ukazují prstem na Green Deal

8:40 „30 let svobody? Máme na víc!“ Svobodní varují před ztrátou svobod, za které se bojovalo v roce 1989, a ukazují prstem na Green Deal

V předvečer výročí 17. listopadu přicházejí Svobodní s ostrou kritikou současného politického vývoje…