Toto období je nesmírně důležité, protože v dětech stavíme vztah k vědění, k učení, k dychtivosti po znalostech. To je úkolem jak učitelů, tak rodičů. Období „těšení se do školy“ bychom měli podporovat. Děti i rodiče by v tomto období měli sdílet nadšení, a ne nervozitu z toho, kde vezmou peníze.
Vstup do školy totiž něco stojí. Ne nadarmo se začátek školy spolu s Vánocemi považuje pro rodiny za finančně nejnáročnější období z celého roku. Bohužel v roce 2012 zrušilo MŠMT „pastelkovné“, které putovalo do škol. Z příspěvku školy nakoupily písanky, desky s písmeny, pracovní sešity, kreslicí a rýsovací potřeby. Toto zrušení považuji za chybu, a přestože jsme z krize pryč, kolem sebe slyšíme slova o rozkvětu a růstu, nikoho nenapadlo tento příspěvek obnovit.
Maminky se většinou zhrozí, co vše musí nakoupit. Seznam na tisíce korun. V souvislosti se školní docházkou si dokonce více než třetina rodin v minulosti vzala půjčku. Máme bezplatnou školní docházku a školní pomůcky k ní patří. Zaměstnanec má přece také nárok na pracovní pomůcky, které ke své práci potřebuje.
Některá města a obce stále příspěvek na školní pomůcky poskytují ze svého rozpočtu. Myslím však, že systémové řešení to není. Bezplatné školní potřeby by měly být zabezpečeny plošně.
Velmi se zamýšlím nad významem školních uniforem. Podle mého názoru, je nejjednodušší způsob k odstranění sociální bariéry mezi žáky a studenty, navíc je to jednoduchý marketing školy, jsou hezké. Na druhé straně tento model u nás nemá tradice a určitě by to nebyla levná záležitost. Každopádně by to byla plodná diskuse. Diskuse, která souvisí s naším školstvím. A jakýkoliv zájem o náš vzdělávací systém je víc než potřebný. Co si myslíte vy? Byl by to krok správným směrem?
Ing. Markéta Kabourková, nezávislá kandidátka do Senátu PČR za volební obvod 74, Karviná
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV