„Pane poslanče, řekněte nám spíše více větami - cítíte se u vás na Nové vsi, v Mostě, v Praze, v ČR a v Evropě bezpečně? – bráníme se a ubráníme se náporu ideologií, jejichž cílem je naše hodnoty a nás samé zničit, v lepším případě zotročit?“
Není úplně jednoduché na vaši otázku odpovědět, ačkoliv je samozřejmě velmi aktuální. Bezpečnostní situace v Evropě se za poslední dva roky velmi proměnila a měnit se, bohužel, bude i v dalších letech. Posledních dvacet let jsme tady žili v dojmu, že nám vlastně nic nehrozí. Jako největší ohrožení jsme vnímali loupeže, drobnou kriminalitu nebo napadení ze strany jednotlivců. Stali jsme se lhostejnými vůči tomu, co se nedělo přímo nám. Místo toho, abychom v některých situacích alespoň přivolali pomoc, odvracíme tvář, protože nás se to přímo netýká. To je filosofie zakořeněná ve velké většině lidí a předáváme tento vzor i našim dětem. Tento náš přístup nahrává organizovanému zločinu a teroristickým útokům, se kterými se teď, v době imigrace, setkává Evropa čím dál častěji. A my na to neumíme adekvátně reagovat.
Samozřejmě, máme tu bezpečnostní složky, které by nás měli ochránit. Já si ale stojím za tím, že bez pomoci nás všech to prostě nepůjde. Jako vzor v tomto směru vnímám Izrael, který se před několika lety ocitl ve velmi podobné situaci a dnes mají bezpečnost vypracovanou na takové úrovni, že se k nim jezdí ostatní státy učit, jak na to. Ptáte se, jak je to možné? Každý izraelský občan svým chováním svou zemi vlastně brání. Všímají si krizových situací ve svém okolí a umí na ně reagovat. To je něco, co bychom si měli všichni uvědomit, a pak se v Evropě můžeme začít cítit daleko bezpečněji.
Důležité je samozřejmě také podporovat armádu, mít dostatečný počet vojáků a policistů. Vytvořit pro ně takové materiální a legislativní podmínky, aby nás mohli účinně chránit.
K otázce, zda se cítím bezpečněji na Nové Vsi v Horách, v Mostě anebo v Praze je odpověď jasná. Nejbezpečněji se cítím u nás na obci, lidé tady žijí pořád ještě pospolitě a při problému se semknou. To je něco, co již ve městech schází. A tím se vlastně vracíme k tomu, co jsem říkal na začátku. Lhostejnost je začátkem našeho konce.
Pokud půjdeme ještě dál a budu porovnávat, zda se cítím bezpečněji u nás, v Čechách, anebo v Evropě, pak určitě u nás. Je to zásluha našich úžasných a ve světě oceňovaných vojáků a policistů, cením si zkušeností nasbíraných na zahraničních misích. Jako Česká republika z toho můžeme do budoucna jen těžit.
Vyšlo v rámci mediální spolupráce s magazínem TEMA, vydávaného Okresní hospodářskou komorou Most (vydání na téma "IMPORT - EXPORT")
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Děláte ve sněmovně vůbec něco?
Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...
Další články z rubriky
10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém
Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…
- 16:04 Ministr Stanjura: 65 až 70 miliard korun škody po záplavách
- 15:06 Okamura (SPD): Fiala má tu drzost, že se se svými nesmysly směje lidem do obličeje
- 14:01 Nerudová (STAN): Oplzlé vtipy, pokřiky na ulici – mnoho žen zažívá sexuální obtěžování
- 13:02 Ministr Vlček: Další ročník Národních cen České republiky zná své vítěze
- 12:01 Majerová (Trikolora): Další vlna indoktrinace našich dětí